İstanbul'da yeni metro açılışı

Uzunluğu 21,7 kilometreyi bulan Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu bugün resmen açılıyor.

YAŞAM .
istanbulda yeni metro açılışı

Uzunluğu 21,7 kilometreyi bulan Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu ile İstanbul'da metro ağı 124 kilometreye ulaşmış olacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin metro ağını 700 kilometrenin üzerine çıkarmak için başlattığı çalışmalara hız verdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan Kadıköy-Kartal metro hattından sonra 21,7 kilometrelik, Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir metrosu da bugün hizmete başlıyor. Açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirecek.

 

HAT ÖZELLİKLERİ

 

Yolcu kapasitesi (Saatte) 111 bin kişi

Hat Uzunluğu 21,7 kilometre

Toplam Ray Uzunluğu 53,737 kilometre

İstasyon Sayısı 16

Alınan Araç Sayısı 114 adet

 

YOLCULUK SÜRELERİ:

 

Otogar - Bağcılar (Kirazlı) 10 dakik

Bağcılar (Kirazlı) - Olimpiyat 16 dakika

Bağcılar (Kirazlı) - Başakşehir (Metrokent) 20 dakika

(Marmaray, Yenikapı Transfer Merkezi ve Akasaray-Yenikapı Metro Hattı tamamlandığında)

Başakşehir'den (Metrokent İstasyonu); Otogar 30 dakika,

Havalimanı 50 dakika,

Yenikapı 44 dakika,

Hacıosman 77 dakika,

Üsküdar 53 dakika,

Kadıköy 60,5 dakika,

Kartal 89 dakika.

 

Olimpiyat İstasyonu'ndan;

 

Otogar 26 dakika,

Havalimanı 46 dakika,

Yenikapı 40 dakika,

Hacıosman 73 dakika,

Üsküdar 49 dakika,

Kadıköy 56,5 dakika,

Kartal 85 dakika.

 

HER İSTASYON FARKLI RENKTE TASARLANDI

 

Metrokent Sarı, Başkkonutları Açık Sarı, Siteler Kırmızı, Turgut Özal Lila, İkitelli Sanayi Mor, İstoç Turuncu, Mahmutbey Koyu Yeşil, Yeni Mahalle Koyu Mor, Kirazlı Bordo, Ziya Gökalp Beyaz, Olimpiyat Mavi renk.

 

Kadir Topbaş'ın açıkladığı rakamlara göre belediyenin yatırım bütçesinin yarısından fazlası ulaşım sistemleri için kullanılıyor. Bugün saat 18.00'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bağcılar Meydanı'nda düzenlenecek törenle açılışını yapacağı Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu da 2 milyar 865 milyon liraya mal oldu. İstanbul'da yapılan raylı sistem yatırımları ile 2004'te 45 kilometre olan metro ağı 124 kilometreye ulaştı. Şehrin altının adeta demir ağlarla örülmesi için 11 milyar 590 bin liralık yatırım yapıldı.

 

Yapımına 2006 yılında başlanan Başakşehir Metrosu, ilk seferini 14 Haziran'da yapmıştı. Saatte 111 bin yolcu kapasitesine sahip olan hatta 114 araç çalışıyor. 16 istasyonu olan hattın uzunluğu 21,7 kilometre. Metro sayesinde Otogar-Olimpiyat Stadı arası ulaşım süresi 26 dakikaya indi. Belediye Meclisi'nin haziran ayı oturumunda aldığı karara göre metro hattında 1 Kasım 2013'e kadar yüzde 50 indirimli ulaşım yapılıyor.

 

Metro hattında kullanılan araçlar da son teknolojiye sahip. 4'lü tren dizisinde 936 yolcu 8'li tren dizisinde bin 872 yolcu seyahat kapasitesi bulunuyor. Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on-line bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” yer alıyor. Araçlar vagon içi ve dışı izlenebilirlik ve kayıt yapma özelliğine sahip CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi) ile donatıldı. Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu da yapıldı. 

Yazete.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstanbul'da yeni metro açılışı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Adem iNAN Cuma, 17:07

    Metro Asya yakası'na bir yayılsa da rahat bir nefes alsak.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.