Bağcılar'ın nüfusu 66 ilden daha fazla çıktı!

TÜİK verilerine göre Bağcılar'ın nüfusunun 66 ilden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

YAŞAM .
bağcıların nüfusu 66 ilden daha fazla çıktı!

TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus sayımı sonuçları ilginç verileri ortaya çıkardı. Yeni verilere göre Bağcılar il ve ilçe nüfuslarına göre 66 ilden, belde ve köyler de dahil genel nüfusa göre ise 52 ilden daha fazla nüfusa sahip. 66 il arasında 14 de büyükşehir bulunuyor.

Yeni rakamlara göre, Türkiye'nin nüfusu 75 milyon 627 bin 384 olurken, Bağcılar'ın nüfusu da 746 bin 650'den 749 bin 24'e yükseldi. Bu rakamlar, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 1'inin Bağcılar'da yaşadığını ortaya koyuyor. Nüfus olarak İstanbul'un en büyük ilçesi olan Bağcılar, Türkiye'de ise Ankara'nın Keçiören ve Çankaya, Gaziantep'in Şahinbey, Bursa'nın Osmangazi ve Adana'nın Seyhan ilçelerinin ardından altıncı sırada yer alıyor. İstanbul'da Bağcılar'ı yaklaşık 722 bin nüfusu ile Küçükçekmece, 645 bin nüfusu ile Ümraniye ve 625 bin nüfusu ile Pendik takip ediyor.

66 İLDEN DAHA BÜYÜK
TÜİK verilerinin ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı veri ise Bağcılar'ın il ve ilçe nüfuslarına göre 66; toplam nüfuslarına göre ise 52 ilden daha büyük olması... İl ve ilçe nüfuslarına göre 16 büyükşehir arasında yer alan Eskişehir, Sakarya ve Erzurum'dan daha fazla nüfusa sahip olan Bağcılar, yeni büyükşehir statüsü kazanan 13 ilden de Şanlıurfa ve Manisa dışındaki 11 ilden daha büyük.
Nüfus sayımı sonuçlarını değerlendiren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Ortaya çıkan veriler, Türkiye nüfusunun yüzde 1'inin Bağcılar'da yaşadığını ortaya koyuyor. İlçemiz nüfusu, ülkemizin 81 ilinden ve Yunanistan, Bulgaristan, Kazakistan gibi ülkelerden gelen soydaşlarımızdan oluşuyor. Ortaya çıkan bu sonuç, belediye olarak bizim sorumluluklarımızı daha da artırıyor" dedi.
TÜİK verilerinden ortaya çıkan önemli bir verinin de Bağcılar'ın demografik yapısına ilişkin olduğuna dikkat çeken Çağırıcı, "Biz zaten Bağcılar'ın genç nüfusa sahip bir ilçe olduğunu biliyorduk. Bağcılar sadece 180 binin üzerinde öğrenci nüfusu olan bir ilçe. TÜİK rakamlarına göre ilçe nüfusumuzun 412 bin 835'inin 30 yaş altı olduğunu görüyoruz. Türkiye'de ortanca yaşın 30.1 olduğundan hareket ettiğimizde bu rakamın büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Haber7

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bağcılar'ın nüfusu 66 ilden daha fazla çıktı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.