Sokakların Genç Dili Graffiti!

Bu çılgın gençler ne yapıyorlar?Duvarlar boş kalsa daha iyi sanki?Bunlar mı kafanızdan geçiyor?O zaman siz graffitiyi henüz tanımıyorsunuz.İşte sokakların genç dili

YAŞAM .
sokakların genç dili graffiti!

Hazırlayan: Pınar Yıldız

Graffiti, genel anlamıyla mağara duvarlarına yazılan yazılara verilen ad. Günümüzde mağaralarda bulunan hayvan figürleri de bunun ilk örnekleri. Şimdi ise pek çok şehrin sokaklarında yürürken gördüğümüz figürlerde modern çağın graffiti örnekleri... Peki nedir bunun sırrı? İnsanlar neden duvarlara yazı yazmak isterler? İşte bunun tek yönlü bir cevabı yok! Graffitinin tarihine baktığımızda hangi amaçla olursa olsun insanlar gittiği her yere kendinden bir iz bırakmak istemiş. Eski Mısır'dan, ABD'deki postacıya kadar...Nedir bu Eski Mısır, postacı muhabbeti derseniz, işte size graffitinin geçmişten günümüze serüveni ve öncü isimleri...

graffitiGraffiti Nedir?

Graffitinin başlangıcına dönmek için taa eskilere çok eskilere gitmek gerek. Eski Mısır'da yolculuğa çıkanlar geçtikleri yerlerin duvarlarına adlarını ya da resimlerini çizerek iz birakırlarmış. O zamanlar adı bu olmasa da işte size ilk graffiti. İnsanoğlu Mısırlılar'dan bu yana geçtiği yerlere imzasını bırakmaya devam etmiş. Duvara yazı yazma insanın dışarıya kendinden bir iz bırakma isteğinin bir uzantısı elbette. Ve insanlarin yaşam mekanını sadece güzel eviyle sınırlamayıp sokakları da yaşam mekanı olarak gördükleri ülkelerde graffiti sanati çok daha yaygın. Bizde ise ara sokaklarda rastlanınca şaşırtan tek tük graffitinin dışında pek fazla bir şey olmamasının deşmek istemeyeceğimiz nedenleri vardır.

Graffiticilerin sloganları
 • Graffiti Sanattır...
 • Elindeki sadece bir kutu sprey…
 • Biz Sokakların ressamlarıyız
 • Yüreğin asi seslenişinin duvarlara yansıması
 • Hayat Zor,Eğer Öyle Düşünüyorsan
 • Graffiti is not a crime

Sık sık rastladiğimiz genelde kırık bir Türkçe'yle yazılmış "buraya çöp döken eşektir!" türü uyarı yazılarını da graffitiden saymıyoruz. Graffitiyi kısaca açıklamak gerekirse duvarlara yapılan resim sanatıdır. Geçmişin askine günümüzde çok gelişmiş bir seviyededir. Kendi ticari sektörü kendi giyim  tarzı kendi yaşam tarzı ve kendi literatürü vardır.

 

 

 
graffitiGraffiti sanatının iki farklı çıkışı

Birincisi; (Amerika)
 
Graffiti 60'li yıllarda iki ayrı grup tarafından kullanılan bir yöntemdi. Politik gruplar görüşlerini belirtmek için sokak çeteleri ise hükmettikleri bölgeleri belirleyip herkese duyurmak için sokak duvarlarına imzalarını bırakmaya başladılar. Coolbread ve Cool Earl adında iki genç isimlerini duyurmak ve kamuoyunda ilgi çekmek için bombing (bombalama) diye de bilinen şehrin tüm duvarlarına isimlerini yazma işlemini ilk uygulayan iki kişi.
 
 

Online Graffiti

http://graffiti.playdo.com/

[Hemen boya]

Graffitinin şehir duvarlarından metrolara yani Underground'a inmesi TAKI-183 takma adıyla tanınan Yunanlı bir gencin oradan oraya haber taşırken sprey boyalarla metroların üzerine adını yazmasıyla başlamış. TAKI bu gencin adı yerine kullandığı bir kısaltma 183 ise yaşadığı caddenin adıymış. Çoğu metro istasyonunda rastlanan bu ad herkesin ilgisini çekmiş. Benzerleri olan JULIO 204 FRANK 207 ve daha birçoğu metrolara isimlerini ilgi çekecek şekilde yazmaya başlamışlar. Bu isimler çoğaldıkça rekabet ortamının zorunluluğu olan farklı olarak öne çıkma arayışları da başlamış. En ilgi çekici en renkli yazı biçimini kullanarak adını yazma uğraşı ortaya yepyeni stiller çıkarmış. Ve böylece tag adı verilen graffiti yazari imzasına semboller ilgi çekici resimler eklenmeye başlamış. Zamanla kullanılan harflerin boyutları büyümüş harflerin içi desenlerle süslenmeye başlanmış yaratıcılık sınır tanımamış.

 

 graffitiİkincisi; (Almanya)
 
II. Dünya Savaşı'ndan sonra doğu bloku belirlemek için yapılan Berlin Duvarı uzun süre insanlar üzerinde özellikle Doğu Almanya halkı için bir baskı olmuştur. 1970'lerin basında protest amacıyla "Ghetto" insanları çeşitli yazılar yazmaya başladı. Yazıların amacı sadece mevcut düzene başkaldırma idi. Yani hiç bir sanat  ruhu taşımıyodu. 80'lerde graffiti kültürü gelişmeye devam etti artık insanlar sadece mesaj vermek yerine görselliğe de önem veriyorlardı. Berlin ve Münih graffiti sanatçıları(writer) bu konuda cok uzmanlaştılar.

Şehrin her yerini kafasına göre boyayan bu anonim sanatçılar medyanın da ilgisini çekmiş çekmesine ama haklarında en fazla bir iki yazı yazılmış geçilmiş. Graffiti bir üniversite öğrencisinin ilgisini çekene kadar underground sanatçılar tarafından icra edilmeye devam edilmiş. Hugo Martinez adlı öğrenci graffitideki potansiyeli fark edip United Graffiti Artists Derneği'ni kurmuş ve graffiti örneklerini bir sergide sanatsever kitlelere sunmuş.

 
Graffiti YAPMANIN PÜF NOKTALARI

- Her işte olduğu gibi öncelikle kendinizi alıştırın, skechlere bol bol çizim yapın. Kendinize ait olan harfleri çıkarmaya çalışın. Başlar başlamaz duvara  birşeyler yazmaya heveslenip bir şeyler yapmaya çalışırsanız sonuç hüsrandan başka bir şey olmaz.

- İsimlerinizi duruma göre uzun tutmaya çalışın. En az 5 harf kullanmaya özen göstermeniz önerilmektedir. Çünkü az harf ile graffiti yapmak işinizi zorlaştırır.

- Graffitilerde olabildiğince bloklandırma, gölgelendirme kullanın. Sonuçta yapılan graffitiye ayrı bir hava ve ahenk katar.

- Duvara yapılan graffitilerde outline'ların düzgün belirgin ve temiz olmasına özen gösterin. Ana hatların ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

- Yapılan graffitilerde tabiki Fill In kullanın. Fill In siz bir graffiti içi boş hamur gibidir.

- Yapılan çalışmalar ister legal ister illegal olsun, second outline çekerseniz daha etkileyici bir görünüm oluşturursunuz.

- Aynı şekilde çalışmalara highlights vererekte göze daha hoş gelen bir graffiti oluşturabilirsiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sokakların Genç Dili Graffiti!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • fidan Çarşamba, 19:10

  çok ayrıntılı ve bayağı ii açıklanmış
  teşekkürler en kısa zamanda bir graffiti metro da
 • arya Cuma, 22:05

  bunny olan var mı
 • graffiti Perşembe, 00:00

  Graffiti yapmak biraz zaman alır direk kalemi veya boyayı ele aldığınıza yapmanız çok zor ilkte kendi kendinizi Düz yazılardan Graffiti yapın sonra kendiniz şekil verin
 • mr.pro Pazartesi, 00:00

  benim okuduğm okul benim yüzümden senede bir duvar boyuyor sizce artık durmalımıyım
 • nicksz by Pazartesi, 00:00

  bn hiçdaha hiç graffti ypmdm ve resim yetenğimde hiç yok sizce yapalrmym bu işi alışabilirmym
 • teck esy Pazartesi, 00:00

  grafitiyi 4 yıldır yapıyorum artık adanada yer kalmadı yazack her hafta sonu başka şehirlere gidiyorum grafiti için
 • .D AA Cumartesi, 12:25

  BEN BİR GRAFFİTİCİYİM BNİM HR TARFTA GRAFFİTİLERİM VR
 • xaxa Cumartesi, 12:21

  yakıyolar ya ben graffiti hastasıyım
 • tuba Perşembe, 19:30

  süper bişiy bunlar yha
 • :)... Pazar, 00:00

  ben 10 yaşındayım 3 yıldır grafiti yapıyorum we kocaeli sekaparkta grafiti ile çizimlerim war
 • Anar Pazartesi, 09:42

  Arkiler ben okulun diw duavrina resim yapmak itiyom bunun icin kendime ozel bi simvol ariyom .yardimci olmak isteyenler little_life@bk.ru postama resmini atsin N olur )))

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.