Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmesi kavurmanın püf noktaları

Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın inceliklerini ve püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız haberimiz mutlaka okuyunuz.

YAŞAM .
kurban bayramı sofralarının vazgeçilmesi kavurmanın püf noktaları

Kurban kesildikten sonra tercihen bir gün dinlenilmesi etin kendisi salması için incelikli bir adım olacaktır. Kavurmanın kendi yağıyla pişirilmesi ete lezzet katacaktır. Lezzetli ve yumuşak bir kavurma yapmak isterseniz tencerenin dibine kuyruk yağlarını dizip üzerine etleri yayın. Yavaş yavaş eriyen yağ eti yumuşatır ve tat katar. Sıcaklığı uzun süre muhafaza eden ve kalın tabanlı tencere kullanmak dibinin tutmasını engelleyeceği gibi uzun süre sıcak kalmasını da sağlayacaktır. Et pişmeye başladığı anda az miktarda tuz eklemek de gerekir. Etin tuz lezzetini içine alması için bu adım önemlidir. Sonrada eklemeler de aynı tadı alamayabilirsiniz. Dana eti pişiriyorsanız kendi su yeterli olmayabilir, kontrol edip duruma göre az miktar su ekleyebilirsiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmesi kavurmanın püf noktaları
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.