Küflü kısmı alıp yemeye devam ediyorsanız...

Herhangi bir gıdanın küflü bölgesini attıktan sonra, yemeye devam mı ediyorsunuz? Muhtemelen bu olay birçok evde yaşanmıştır. Peki ama doğru olanı mı yapıyoruz?

YAŞAM .
küflü kısmı alıp yemeye devam ediyorsanız...

Bir yiyecek küflendiğinde anlamak zor olmasa gerek. Dışında yeşil ve gri renklerin hakim olduğu bir tabaka oluşur. Bu tabaka, gıda üzerinde gelişmiş sporlardır. Net olarak algılayabileceğiniz bu sporların kökleri, bir ağaç gibi gıdanın iç kısmına iniyor. 

Sporların kök kısmı görünmediği için, siz gıdanızın üzerinde küf olmadığını sanıyorsunuz. Fakat durum böyle değil.

Küflenen bu gıda aflatoksin, mikotoksin sporları içerisinde barındırır ve kansere sebebiyet verir. 

Yani gıdanız küflendiğinde kesip yemeye devam etmek istiyorsanız, sporların inmediği bölgeyi tahmin ederek küfü almanız ve temiz bölgeyi yemeniz gerekir. 

Bir havucun küflenmesi ile, yoğurdun küflenmesi aynı kefeye konamaz. Havucun ucu küflendiyse 10 cm kadar kesip tüketebilirsiniz. Çünkü havuç çok sert olduğu için sporlar çok yavaş ilerler. Fakat yoğurt hem yumuşak hem de sulu olduğu için, dip kısmına kadar inerek o yoğurdu atmanız gerekmektedir.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Küflü kısmı alıp yemeye devam ediyorsanız...
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.