Rüyalarımızı neden hatırlayamayız?

Rüyalar insan bilinçaltının en bilinçsiz olduğu anda inkişaf eden bilinçaltı yansımalarıdır. Peki rüyalarımızı neden hatırlamayız? Gördüğümüzden emin olduğumuz bir rüyayı sabah niçin unuturuz?

YAŞAM .
rüyalarımızı neden hatırlayamayız?

Rüyalar modern psikolojinin halen üzerine kafa yorduğu gizemli bir dünyadır. Uykunun insan zihninin esir aldığı ve bilincimizin büyük oranda kapalı olduğu uyuma faaliyeti esnasında gördüğümüz karmaşık ve fantastik rüyaları hatırlayamamamızın en temel saiki rüyaların bastırılmış duygular olması nedeniyle bilincimizin hatırlamak istememesidir.  Bir kısım bilim adamı, rüyaların oluştuğu REM  evresindekinörokimyasal değişimlerin tepkimesi nedeniyle rüyaların hatırlanmadığını deklare eder. Freud’un başını çektiği bir grup da bilinçaltı kuramına atıfta bulunarak, vücudun kasıtlı bir şekilde hatırlamak istemediğini beyan eder. Kaliforniya Üniversitesi’nden bir gurup araştırmacı ise rüyaların bellekte depolanmadığını yani hafızanın ‘gereksiz’ gördüğü için hatırlamaya değer bulmadığını söyler. Her üç kuram da kendi içerisinde haklılık payı taşır. Bilinçaltına attığımız bir şeyin rüyalar yoluyla tekrar karşımıza çıkmasını istememizin mantıksal bir izahı olduğu gibi, rüyaların hatırlanmaya değer olmadığı için beyin tarafından belleğe alınmadığı tezi de bir tutarlılık taşır.

 

Yeni Akit

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rüyalarımızı neden hatırlayamayız?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.