El yazınız sizi anlatıyor

Pazarlama Uzmanı Adem Serdaroğlu insanların el yazılarının kişilikleri hakkında bilgi verdiğini belirtti.

YAŞAM .
el yazınız sizi anlatıyor

İnsan ve Hayat Dergisi’nde kaleme aldığı “Konuşan El Yazısı” isimli makalesi ile dikkat çekici açıklamalarda bulunan Serdaroğlu “İnsanların bazı özelliklerini ve kişilik yapılarını açığa vuran bu teknik, 1790'lı yıllarda özellikle iş dünyasında eleman seçimlerinde kullanılmaya başlanmış. Sizde özellikle personel seçimi gibi konularda ve birçok farklı alanda bu bilimden faydalanabilirsiniz” dedi.

İşte pazarlama uzmanı Adem Serdaroğlu’nun konuşan el yazısı hakkındaki açıklamaları:

Satır Sonları Yukarı Eğiliyorsa 
“Çizgisiz bir kâğıt üzerinde satır sonları aşağı doğru eğim yapıyorsa negatif tutumlu bir insanla karşı karşıyasınız demektir. Eğer yukarı doğru eğim yapıyorsa pozitif olma eğilimi olan birisidir. Pazarlama ve iletişim gibi güler yüz ve motivasyon gerektiren meslek gruplarında satır eğimi çok önemlidir. Satır araları dar olan bir yazı sahibi organizasyon yeteneğinden yoksun, satır araları geniş olan kimsenin ise plan proje gerektiren işler için uygun olan bir yapıya sahip olduğunu gösterir.”

Duygusal mı Karar Verirsiniz Mantıksal mı?
“Harflerin sağa sola eğimleri ise, insanların karar alma anında duygusal ya da mantıksal davranmalarını belirtir. Harfler sağa doğru yatıklaştıkça duygusal sebeplerin alınan kararları etkilediği görülür. Hafif sağa yatık yazı iletişim yeteneği yüksek kişilerde görülen bir yazı çeşididir. Bu yüzden sosyallik gerektiren alanlar için bu tarz bir yazıya ihtiyacınız vardır. Harflerin sola yatık olması ise temkinli ve mesafeli duruşu yansıtır. İletişim gerektirmeyen ve bireysel çabaya ihtiyaç duyulan alanlar için bu tarz bir yazı uygundur.”

Bağımsızlığa Düşkünsünüz Demektir
“Harfler sağa veya sola yatık olmayıp dik bir surette yazılmış ise bağımsızlığına düşkün ve emir almayı sevmeyen bir özellikte olduğunuzun göstergesidir. Bu tarz yazı yazan kişiler fazla sıkıya gelemeyecektir. Büyük puntolarla yazan bir kişi dışa dönük ve dost tavırlıdır. Küçük puntolarla yazan kişilerin ise kolay kolay dikkatleri dağılmaz. Ayrıca araştırmalar küçük puntolarla yazanların zekâ seviyesinin yüksek olduğunu da göstermektedir.”

Böyle Bir Yazı Düşük Özgüveni Yansıtır
“Hiç bastırmadan, neredeyse silik bir şekilde yazan birisinin yazdığı yazının karakterini yansıttığı kesindir. Böyle bir yazı, düşük özgüveni gösterir. Bastırarak yazan insanlar kuralcı ve titizdir. Disiplinli bir yönetici olabilme özelliği vardır. Satır aralarını geniş tutanlar sakin kalabilen, dar tutanlar ise hareketliliği seven aksiyon insanlarıdır. 
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git El yazınız sizi anlatıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.