FSM de Işıklandırılıyor!

Boğaziçi köprüsünden sonra Fatih Sultan Mehmet köprüsü de ışıklandırılıyor. Demek ki devlet babamızın o kadar çok parası var ki nereye harcayacağını bilmiyor.

YAŞAM .
fsm de ışıklandırılıyor!

Karayolları Genel Müdürlüğü, geceleri Boğaz'ın ikinci incisini de aydınlatacak. Yıl sonuna kadar bitirilecek projeyle Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü üzerinde 16 milyon renkle ışık cümbüşü yaşanacak.

Boğaziçi Köprüsü'nün 2007 yılında aydınlatılması projesi şimdi de FSM Köprüsü'nde uygulanacak. Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün mayıs ayında tamamladığı ihale sonucunda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün ışıklandırma çalışmalarına bu ay sonunda başlanıyor. Montaj çalışmaları yaklaşık 4 ay sürecek ikinci köprünün ışıklandırma sistemi 3.7 milyon TL'ye mâl olacak.

FSM'nin aydınlatılmasında da Boğaziçi Köprüsü'nde olduğu gibi yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayan LED teknolojisi kullanılacak. Köprünün dekoratif aydınlatılmasında yaklaşık bin 67 adet LED aydınlatma armatürü, 208 adet data güç sürücüsü kullanılacak. Kırmızı-yeşil-mavi (RGB) LED uygulamaları ile 16 milyon farklı renkte senkronize ışık oyunları ve animasyon uygulamaları göz kamaştıracak. Işıklandırma sistemleri tek merkezden yönetilecek iki köprüde senkronize ışık oyunları da düzenlenecek.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde sürücülerin dikkatinin dağılmaması için aydınlatma elemanları dışa dönük olacak. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, "İlk uygulamayı 2007 yılında Boğaziçi Köprüsü'nde yaptıktan sonra İstanbul'un tanıtımı ile ilgili olumlu görüşler aldık. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün ışıklandırılması için Boğaziçi sakinlerinin yanı sıra, turizmcilerden, iş dünyasından çok fazla talep geldi." diye konuştu.

Karayolları, Aralık 2009'da aydınlatılmaya ihalesine çıkmıştı. 7 firmanın katıldığı ihaleyi, Boğaziçi Köprüsü'nün de ışıklandırılmasını üstlenen Aydınlık Lighting adlı kuruluş kazandı. Boğaziçi Köprüsü'nü 4,8 milyon TL'ye 3 bin 800 LED armatürle aydınlatan bu firma, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne 2 bin 500 LED armatür takacak. Karayolları yetkilileri, Marmara Üniversitesi Kampüsü, Selimiye Kışlası, Boğaziçi Köprüsü gibi birçok aydınlatma projesini gerçekleştiren firmadan çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlamasını istedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git FSM de Işıklandırılıyor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.