Kan grubu kalp krizinde etkili!

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, A ve B kan grubuna sahip olanların kalp krizi geçirme riski 0 kan grubuna göre çok daha yüksek.

YAŞAM .
kan grubu kalp krizinde etkili!
Kalp krizinde kan grubu faktörü
"Diabetes Ratgeber" adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, A ve B kan gruplarına sahip insanlarda da riskin yüksek olduğu ancak çok şiddetli olmadığı belirtildi.
Alman Kardiyologlar Federal Birliği'nden Dr. Norbert Smetak, ABD'deki araştırmanın sonuçlarını, kalp rahatsızlıkları konusunda yüksek riske sahip insanların daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsemeleri için bir motivasyon aracı olarak görüyor.
Diyabetin riskleri
Öte yandan, aynı dergide diyabet hastalarının sağlıklı insanlara kıyasla kalp krizi geçirme risklerinin daha fazla olduğu belirtiliyor. Örneğin Almanya'da yüksek kan şekeri ya da damar sertliği gibi nedenlerden dolayı yılda yaklaşık 250 bin kişi kalp krizi geçiriyor.
Tıptaki ilerlemeler sayesinde kalp krizi geçirenlerin hayatta kalma oranları geçen yıllarda artış kaydetti. Yine de yılda yaklaşık 60 bin kişi kalp krizi, 85 bin kişi de dolaşım bozukluğu sonucu hayatını kaybediyor.
Kalp krizi ya da kalp kaslarında bozukluk sonucu hastaneye getirilen insanların yüzde 60'ından fazlasında diyabet olduğu ya da en azından kan şekeri değerlerinde bozukluk olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla diyabet kalp rahatsızlıklarında temel neden olarak kabul ediliyor./DWTürkçe
 
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kan grubu kalp krizinde etkili!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.