Gül'den Dil Bayramı'da gençlere çağrı

Gül, Türkçe'nin yeryüzünde konuşulan en zengin ve en köklü diller arasında yer almasının millet için gurur vesilesi olduğunu belirtti.

YAŞAM .
gülden dil bayramıda gençlere çağrı

Gül, Türkçe'nin bir medeniyet, edebiyat, eğitim, kültür ve bilim dili olarak geliştirilmesinin, nesilden nesile aktarılarak yaşatılmasının en önemli sorumluluk olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Gül, dilin; birlik ve beraberliğin temeli, kültürün ana unsuru olduğunu ifade etti.

Milletin ortak hafızasını, hatıralarını, duygu ve düşüncelerini, gelenek ve göreneklerini yansıtan bir ayna olan Türkçe'nin, geçmişle gelecek arasında bir köprü işlevi gördüğünün altını çizen Gül, Atatürk'ün başkanlığında 1932 yılında toplanan Birinci Dil Kurultayı'nın ardından büyük gelişme gösteren Türkçe'nin, tarihi geçmişi, yapısı, diğer dillere etkisi ve kelime varlığıyla dünyada özel bir konuma sahip olduğunu kaydetti.

Gül, bugün bu büyük hazinenin, dünyanın hemen her köşesinde sesini duyurduğunu ve yankılandığını belirterek, şöyle devam etti:

''Türkçe'nin yeryüzünde konuşulan en zengin, en köklü diller arasında yer alması milletimiz için gurur vesilesidir. Son yıllarda dünya çapında ses getiren edebi eserler üretilmesi de dilimizin anlatım gücünü ve zenginliğini en güzel şekilde gözler önüne sermektedir. Türkçe'nin bir medeniyet, edebiyat, eğitim, kültür ve bilim dili olarak geliştirilmesi, binlerce yıldır olduğu gibi nesilden nesile aktarılarak yaşatılması en önemli sorumluğumuzdur. Türk diline sahip çıkmanın; onu geliştirmenin ve zenginleştirmenin her neslin önde gelen görevi olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Her şeyden önce dilimizin gücüne inanarak, Türkçe'yi doğru ve güzel kullanmak konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Çalışmaları ve eserleriyle topluma rehberlik yapan Türk Dil Kurumu'nun, eğitim kurumlarının, eğitimcilerin, yazar ve şairlerin, bilim adamlarının, sanatçıların, aydınların ve medya kuruluşlarının, dilimize sahip çıkma ve koruma şuurunun toplumda yerleşmesi amacıyla katkılarını sürdüreceklerinden şüphe duymuyorum. Bununla birlikte dilimizin popüler kültürlerden etkilenmemesi konusunda özellikle gençlerimizin daha özenli davranmaları içten beklentimizdir.''

Türkçe ile ilgili sorunların ortak bilinç ve anlayışla yürütülecek çabalarla aşılabileceğine olan inancını da ifade eden Gül, dilin söz varlığını genişletmek amacıyla yürütülen bilimsel faaliyetleri ve gelişen kamuoyu duyarlılığını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Gül, Türk dünyasının kültürel harcını oluşturan Türk dili ve edebiyatının Türk dünyası genelinde öğretilmesinin, kardeş ülkeler arasındaki işbirliğinin gelecek nesillere aktarılması açısından taşıdığı öneme de dikkati çekti.

Abdullah Gül, mesajını, ''Dil Bayramı'nda, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'e, dilimizin gelişmesini, zenginleşerek bugünkü seviyeye ulaşmasını sağlayanlara şükranlarımı sunuyor, aramızdan ayrılanları saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımızın Dil Bayramı'nı kutluyorum'' diye tamamladı.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Gül'den Dil Bayramı'da gençlere çağrı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.