Bu Yola Baş Koydular

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinin il olmasını isteyen ilçeliler 1 günlük açlık grevi" yapacak.

YAŞAM .
bu yola baş koydular

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesini Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği üyeleri, ilçenin il yapılması yönündeki talepleri çerçevesinde, "1 günlük açlık grevi" yapacak.

Dernek Başkanı Koçali Aymaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Siverek'in 83 yıl öncesine kadar il olduğunu ve bu hakkın daha sonra ellerinden alındığını söyledi.

İlçenin yeniden il statüsüne alınabilmesi için geçmişte hukuk mücadelesi verdiklerini belirten Aymaz, bu mücadelelerinin sürdürüldüğünü kaydetti. Son günlerde bazı ilçelerin il yapılması için milletvekillerinin kanun teklifi verdiğini öğrendiklerini söyleyen Aymaz, şunları söyledi:

"Teklif edilen ilçeler arasında Siverek'in bulunmaması büyük bir eksiklik. İlçemiz gerek yüz ölçümü gerekse nüfus yoğunluğuyla Türkiye'nin birçok ilinden daha büyük. Üstelik 1926 yılına kadar Siverek il statüsündeydi. Geçmişte kazanılmış hakkın iadesi konusuna dikkati çekmek amacıyla 1 günlük açlık grevi yapacağız."

Koçali Aymaz, 29 Mayıs Cuma günü Siverek Kalesi'nde yapılacak eyleme, derneğin 24 yönetim kurulu üyesinin katılacağını belirterek, vatandaşlardan da destek beklediklerini dile getirdi.

Aymaz, açlık greviyle hükümetin dikkatini çekmeye çalışacaklarını kaydetti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu Yola Baş Koydular
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.