Bu İlçeler İl Olmak İstiyor!..

İl olmayı bekleyen 38 ilçe ve büyükşehir olmayı bekleyen 5 ilden gelen baskılar AK Parti yönetimini zor durumda bıraktı.

YAŞAM .
bu ilçeler il olmak istiyor!..

Hasan Öymez’in haberi

 

Hakkâri’ye bağlı Yüksekova ve Cizre’nin il yapılacağına ilişkin haberlerin ardından il olmayı bekleyen 38 ilçe ve büyükşehir olmayı bekleyen 5 ilden gelen baskılar AK Parti yönetimini zor durumda bıraktı. Vatandaşlar, milletvekilleri ve parti genel merkezini telefon, faks ve mail yağmuruna tuttu.

 

Yönetime il tartışmaları nedeniyle seçim öncesi zor durumda kalacaklarını aktaran vekiller, “Ya bu iki ilçeyle birlikte bizim ilçeler de il yapılsın. Ya da bu tasarı seçim sonrasına kadar dondurulsun” önerisinde bulundu.

 

"POLİS Mİ TAŞLAYALIM?"

 

Milletvekilleri, “Yüksekova ve Cizre il olmasın demiyoruz. Ama sadece o iki ilçenin il yapılması durumunda biz çok zora düşeriz. Seçmenler, ‘gerekçe güvenlikse o zaman biz de yol keselim; lastik yakalım. Polis taşlayalım’ diyerek tepki gösteriyor” diye konuştu. Trabzon, Malatya, Hatay, Denizli ve Şanlıurfa milletvekilleri ise illerinin “büyükşehir” statüsüne yükseltilmelerine yönelik çalışmaların da yine seçim öncesinde netleşmesini talep etti.

 

Vekiller “Seçmen bizden ‘Kesin karar çıktı’ haberi bekliyor” diyerek parti yönetiminden Başbakan Erdoğan’ı bilgilendirmesini istedi. Parti yönetimi de, “Konuyu Başbakanımıza ileteceğiz. Seçim öncesi bir çözüm mutlaka bulunur” sözleriyle vekilleri sakinleştirmeye çalışıyor.

 

WE WANT TO ...

 

Yaklaşık 50 yıldır il olma hayali kuran ve il olma aşkı Ankara oyun havalarına bile konu olan Polatlı’da, il olma isteği ilçenin girişine dikilen tabelada yazılı. “Bugüne kadar Türkçe söyledik olmadı: We Want To Be co me A Pro vin ce ” .

 

İŞTE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER

 

Vekiller tarafından verilen 28 “il olma” teklifi halen İçişleri Komisyonu’nda bekletiliyor. Teklifler arasında Tarsus, Anamur, Silifke, Şereflikoçhisar, Polatlı, Suşehri, Divriği, Erciş, Karadeniz Ereğli, Alanya, Siverek, Oltu, Edremit, Niksar, Çorlu, Lüleburgaz, Keşan, Gebze, Nazilli, İskenderun, Bafra, Ünye, Fatsa, Düzce, Şebinkarahisar, Refahiye, İnegöl ve Ceyhan var. Meclis’te kanun teklifi verilmemiş ancak il olma heyecanı yaşayan ilçeler arasında ise Bandırma, Fethiye, Suşehri, Erciş, Polatlı, Elbistan, Konya Ereğli, Kozan, Bergama ve Ödemiş öne çıkıyor.

 

Habertürk

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu İlçeler İl Olmak İstiyor!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.