Fırçalarını Hasankeyf’e Gömdü

Hasankeyf’in baraj suları altında kalmasını protesto eden Ressam Ahmet Güneştekin, fırçalarını Hasankeyf’e gömdü.

YAŞAM .
fırçalarını hasankeyf’e gömdü

Batmanlı ressam Ahmet Güneştekin, Batman'ın Hasankeyf ilçesinin, Ilısu Barajı'nın suları altında kalmasına tepki göstermek için fırçalarını Hasankeyf'e gömdü.

Güneştekin, Hasankeyf'i Yaşatma Derneği'nin düzenlediği etkinlik çerçevesinde geldiği Hasankeyf'te yaptığı açıklamada, çocukluğunun geçtiği Hasankeyf'in, ilk resminin ve ilk arkadaşlıklarının kurulduğu yer olduğunu söyledi.

Hasankeyf'te kendisi gibi birçok kişinin anısının bulunduğunu ve buradaki anıların kimseden izin alınmadan gömüleceğini kaydeden Güneştekin, şöyle dedi:

''Soruyorum kimden izin aldınız? Bu topraklarda, bu coğrafyada geçmişte yaşamış binlerce Kürt'ün, Ermeni'nin, Süryani'nin, Yezidi'nin çocuklarından, torunlarından izin aldınız mı? Burası istimlak edilecek ucuz, basit araziler mi? Burası 10 bin yıllık bir kültür. Sizin yaptığınız, bir tarih, kültür darbeciliğidir. Burada suç işleniyor ve hiçbirimizden izin alınmıyor. Milyonlarca insan şu anda Hasankeyf'e dünyanın her tarafından destek veriyor. Fakat duymuyorlar ve suç işliyorlar. Bunun hesabını tarih verecektir. Ben bir sanatçıyım. Kültür ve Turizm Bakanlığına sesleniyorum: O beni çok iyi anlayacaktır. Bu fırçaların ne anlama geldiğini o çok iyi bilecektir. Bir sanatçının yapıtlarını yaratırken en büyük aracı fırçalarıdır. Ruhunu fırçalarıyla yapıtlarını fırçalarıyla yaratır. Umarım bu yanlıştan dönerler. Umarım geç kalmış değiller. Çünkü tarihte unutulmayacak tek şey, yapılan kötülüklerdir, tarihe vurulan darbedir. Umarım bunu anlayacaklar'' dedi.

Konuşmanın ardından Güneştekin, ''Ilısu Barajı'nın yapılması ile Hasankeyf'le birlikte görkemli bir kültür de yok olacak. Buna karşı çıkmak uygarlık tarihine borcumuzdur. Bu fırçaları Hasankeyf'i sular altında bırakmak isteyenlerin vicdanına gömüyorum'' diyerek çocuklarla birlikte fırçalarını Dicle Nehri'nin kıyısına gömdü.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fırçalarını Hasankeyf’e Gömdü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.