Yaban hayatı tehdit altında: “Avcılık yasaklansın”

Dersim’de artan avcılık faaliyeti, yaban hayatını tehdit ediyor. Avcılığın yasaklanmasını talep eden Dersim Doğa Koruma Gönüllüleri bir kampanya başlattı, “Coğrafyamızda yaban hayatının ve doğanın korunmaya ihtiyacı var” açıklamasında bulundu

YAŞAM .
yaban hayatı tehdit altında: “avcılık yasaklansın”

Dersim’de son dönemde artan avcılık faaliyetine tepkiler sürüyor. Son olarak Dersim Doğa Koruma Gönüllüleri, yaban hayatına yönelik ciddi bir tehdit oluşturan avcılığa karşı, change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Dernek üyeleri, başta yöre sakinlerince kutsal kabul edilen dağ keçileri olmak üzere, il genelindeki avcılık faaliyetlerinin yasaklanması istedi. Bu kapsamda da Tunceli Valiliği’ne ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu. 

Dersim Doğa Gönüllüleri, change.org sitesi üzerinden yaptığı çağrıda ise, şöyle denildi: “Tunceli’de her yıl Mart-Nisan aylarında il merkezi av komisyonu tarafından yaban hayatın avlanmasına yasal olarak izin veriyor. Bu durum hem bu işi yasal olarak yapan avcıları hem de kaçak avcıları il içi ve il dışından buraya çekiyor. İlimiz yurttaşları yediden yetmişe avcılık istemiyor ve avcılığa karşıdır. Bunu defalarca dile getirmiş, imza kampanyaları gerçekleştirmiş ve protestolar yapmıştır. Fakat her defasında gerek il av komisyonu, gerekse de MAK yerelden gelen bu talepleri dikkate almamaktadır.”

YABAN HAYATININ KORUNMAYA İHTİYACI VAR

 

Çağrı, şöyle devam etti: “İlimiz Anadolu’nun en önemli biyolojik çeşitlilik alanı olma özelliğine sahiptir. BERN sözleşmesine göre çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, keklikler, ayılar, urkekliği, vaşak, su samuru, Munzur alabalığı, gibi birçok tür nesli tehlike altında ve korunması gereken türler listesinde gösterilmiştir. Fakat koruma altındaki bu türler için bile zaman zaman avlama kotası belirlenmesi üzücü bir durumdur. Böylesi bir öneme sahip olan coğrafyamızda yaban hayatının ve doğanın korunmaya ihtiyacı vardır.”

 

 

 

Kaynak:Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yaban hayatı tehdit altında: “Avcılık yasaklansın”
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

İlişkili Haberler

bağlantılar
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.