Akdeniz Köpekbalıkları Tehlikede

Amerikalı deniz biyoloğu Rebecca Greenberg, Akdeniz'de köpekbalığı türlerinin tehlikede olduğunu açıkladı.

YAŞAM .
akdeniz köpekbalıkları tehlikede

Dünyadaki köpekbalığı türlerinin korunmasıyla ilgili yürütülen bir kampanyanın sorumlusu Amerikalı deniz biyoloğu Rebecca Greenberg, Akdeniz'de köpekbalığı ve vatoz türlerinin ciddi tehlikede olduğunu ileri sürdü.

İspanya'da konferans veren Greenberg, Akdeniz'de bilerek veya bilmeyerek bazı deniz canlılarının ortadan kaldırılmasından ve kirlenmeden dolayı burada yaşayan köpek balığı türlerinin yüzde 40'ının tehlikede olduğunu söyledi. Köpekbalıklarının denizdeki diğer balıklarla aynı haklara sahip olması gerektiğini belirten Greenberg, köpekbalıklarının da dahil olduğu dünyadaki 12 bin elasmobranş türlerinden 90 kadarının Akdeniz'de yaşadığını ancak önlem alınmazsa bu türlerde azalma olacağını ifade etti.

Dünyada her yıl ortalama 5 kişinin köpek balığı saldırısından hayatını kaybettiğini dile getiren Greenberg, sözlerine şöyle devam etti: "Köpekbalıklarından çok korkuyoruz ama aslında çok kırılgan hayvanlar. Tehdit olan biziz, onlar değil. Tarihsel olarak baktığımızda köpek balığı avcılığı önemli bir sorun olmamıştır ama son 30 yıldır özellikle Asya mutfağına ilginin artması ve bazı türlerinin ekonomik değerlerinin çok yüksek olmasıyla köpekbalığı avcılığında çok büyük bir artış vardır. Bu da, köpekbalıklarına daha fazla ilgi ve koruma göstermemizi zorunlu kılmaktadır".

Okyanuslardaki elasmobranş türlerinin 400 milyon yıllık bir geçmişi olduğunu anlatan Amerikalı deniz biyoloğu, bu türlerin azalmasının deniz ekosistemini ciddi şekilde tehdit edeceğini kaydetti.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Akdeniz Köpekbalıkları Tehlikede
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.