İşçi arıların "klima" görevi

Hava sıcaklığının arttığı Ardahan'da arılar, kovanın önünde toplanıp kanat çırparak içerideki hava sıcaklığını dengeliyor.

YAŞAM .
işçi arıların klima görevi

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı Ardahan'da, bal arıları, kovanlarının önünde toplanıp kanat çırparak içerideki hava sıcaklığını dengelemeye çalışıyor.

Bal arıları, kovanlarında sıcak havanın etkisinden korunmak için görev dağılımı yaparak çalışıyor. 

Arıların bir bölümü, bal üretmek için kovana polen taşırken, diğer bir grup da kovandaki sıcaklığı dengelemek için uğraşıyor.

Kovanın önünde aynı anda kanat çırpan ve hava sirkülasyonunu sağlamaya çalışan arıların mücadelesi, ilginç görüntüler oluşturuyor.

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava dengesinin sağlanmasıyla balın kalitesinin arttığını belirtti.

Evliyaoğlu, bu nedenle arıların kanat çırptığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Şu an hava sıcaklıkları oldukça arttı. Bu nedenle bazı arılar kovan önünde toplanmaya başladı çünkü kovanın serin havaya ihtiyacı olduğunu biliyorlar. Toplanan bu arılar kanat çırparak kovan içindeki hava sıcaklığını ayarlıyor, dengeliyorlar. İçerideki balın su oranını dengelemek için kanat çırparak çalışıyorlar. Bu sayede hava sirkülasyonunu sağlanıyor. Bu havayla birlikte baldaki sıcaklık ve su oranını ayarlayıp balın kalitesini sağlıyorlar. Bunlar klima görevini yapan işçi arılarımızdır."

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşçi arıların "klima" görevi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.