Sınav stresine karşı köpek terapisi

Sunny, Yuki, Millie ve Venüs sıradan köpekler değiller, onlar terapist. Köpekler derslerden bunalan, sınav stresi yaşayan öğrencilerle buluştu.

YAŞAM .
sınav stresine karşı köpek terapisi

ABD’deki öğrencilerin yakından tanıdığı ‘köpek terapisi’ ilk kez Türkiye’de üniversite öğrencileri için yapıldı. İstanbul Kültür Üniversitesi’nin düzenlediği Antistres Day etkinlikleri kapsamında öğrenciler, finaller öncesi köpek terapisiyle stres attı. Bu yöntem sadece öğrenciler için değil, otistik çocukların eğitiminde de kullanılıyor. Üniversitenin bahçesine önce Venüs ve Sunny geldi. Ardından etkinliğin diğer elemanları Yuki ve Millie dahil oldu. Köpeklerin etrafını çeviren öğrencilerden bazıları korktu, bazıları ise peşlerinden ayrılmadı. Kahkahalar ve çığlıklarla beraber sadık dostlar, iki saat süren terapi gerçekleştirdi. Köpek eğitmeni Gülru Bartu, “Bugünkü etkinlik bizim için ilk adım. Türkiye’de bu konularda geriden geliyoruz. Köpeklerin kullanıldığı tüm alanlarda bu böyle. Arama kurtarmada da aynı şekilde. Ancak deprem olduğunda insanların aklına arama kurtarma geliyor” diyor. Terapinin insanları nasıl rahatlattığını ise şöyle özetliyor: “Kedi ve köpeklerle göz temasının oksitosin salgısını arttırdığını biliyoruz. Onun dışında dokunup, okşamanın tansiyonu düşürdüğünü ve stres düzeyini azalttığını da... Gördüğünüz gibi herkesin yüzünde bir gülümseme var.”

Terapi köpeği olmak kolay değil

Her meslekte olduğu gibi köpekler de bir sınavdan ve eğitimden geçiyor. Köpek Irkları Federasyonu bünyesinde kurulan Asistan ve Terapi Köpekleri Komisyonu, köpekleri önce bir sınava tabii tutuyor. Sınavı geçenler eğitim almaya hak kazanıyor.  Köpek eğitmeni Neşe Öztürk köpeklerin ‘meslek sahibi olmaya giden adımlarını’ şöyle anlatıyor: “Terapi köpeklerinin özelliği çok sakin ve uyumlu olmaları. Bu köpeklerin insanlara ya da hayvanlara hiçbir şekilde kötü davranmaması gerekiyor. Bunları seçerek eğitiyoruz. Sadece öğrencilerle değil, zihinsel engelli insanlar, psikolojik desteğe ihtiyacı olanlar ve köpeklerden korkanlarla da çalışıyoruz. “

Köpeklerle sevgi alışverişinde bulunduk

Etkinliği düzenleyen İKÜ Öğrencilik Yaşam Birimi Başkanı Gülsüm Gökgöz, etkinliğin amacını şöyle özetliyor:
“ABD’de son yıllarda yapılan çalışmalardan bir tanesi, bu. Uzun bir eğitim-öğretim döneminden çıktık. 8 aydır çocuklar tamamen materyalist bir dünyada, performansa dayalı bir takım faaliyetlerde bulundular. Sınavlara giriyorlar, atölye çalışmaları yapıyorlar, proje hazırlıyorlar, sunuyorlar. Büyük bir stres içindeler. Hayvanlarla beraber olmak, karşılıklı sevgiyi verebilmek insanları çok rahatlatan bir olay. Bugün burada terapi köpekleri var. İlk kez böyle bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Öğrenciler, köpeklerle beraber doğada oldular, psikoterapistten nefes terapisi aldılar. Sonrasında odaklanma, rekabet ve takım çalışmalarını içeren oyunlar oynadılar.”

Kendinizi ıssız bir sahilde hayal edin...

Antistres Day etkinliğinin bir diğer programı, nefes terapisiydi. Salonda toplanan 18 öğrenci, öncelikle alışkanlıkların nasıl kazanıldığını ve nasıl zor değiştirildiğini anlamak için birbirlerine top atarak isimlerini söyledikleri bir etkinlik yaptı. Ardından stres hakkında bilgiler alan öğrenciler, rahatlama seansına katıldı. Seansta yere yatan öğrenciler Psikoterapist Yard. Doç. Aysın Turpoğlu Çelik’in talimatlarıyla, vücutlarındaki kasları rahatlatarak, kendilerini sahilde ya da doğada hayal ettiler.

 

Sınavlar öncesi çok iyi geldi

Görkem Polat (Psikoloji bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi)

Çok eğlendik, duyunca da çok sevindim. Psikoloji öğrencisi olarak böyle bir yolla stres atılabildiğini, bu yöntemin gelişim bozukluğu ve iletişim problemi olan çocuklarda da kullanıldığını öğrenmek, ileride meslek hayatım açısından da iyi oldu. Çok sağlıklı bir yöntem olduğunu gördüm. Dün internetten de araştırdım. Birçok rehabilitasyon merkezi de bu sistemi uyguluyormuş. Sınavlar öncesi çok iyi geldi. Benim için güzel bir motive kaynağı oldu.

Sınav stresim kalmadı

Merve Akgün (İktisat 2’nci sınıf, Hukuk 1’inci sınıf öğrencisi)

Sınava bir hafta kala çok güzel motivasyon oldu bizim için. Uykusuz gecelerimiz olmasına rağmen çok keyif aldım. Çok tatlılar. Bugün yakın temasta bulununca köpekleri sevmeye başladım. Biraz korkuyordum. Bir şey yapmadıklarını öğrendikten sonra rahatladım. İki bölüm okuduğum için çok büyük stres altındayım. 16 sınav öncesinde buna vakit ayırdım ve gerçekten çok güzel bir enerji depoladım. Stres falan kalmadı şu an. Tabi buradan sonra ders çalışmaya gideceğiz o ayrı.

Köpek korkumu yendim

Aziz Türk (İnşaat Mühendisliği 2’nci sınıf öğrencisi)

Köpeklerin gelmesi güzel oldu. Sokak köpeklerini pek sevemiyoruz. Stres atmak için güzel bir etkinlik oldu. Ama ben stres de oldum. Köpeklerden biraz korkuyordum. Küçükken beni köpek ısırmıştı, o yüzden fobim vardı. Korktuğum gibi olmadı. Bir de eğitimli köpek olduklarından sıkıntı yaşamadık.

Gerçekten stres attık

Emre Hünker Dava (Endüstri Mühendisliği 1’inci sınıf öğrencisi)

Gerçekten çok sakin köpeklerdi. Sadık ve sevecen canlılar. Bir köpekle aramdaki samimiyeti unutmuşum. Benim de köpeğim vardı. Uzun süre güneşin altında kaldığı için kalp krizi geçirdi, kaybettim. O da goldendı. Bu goldenları görünce eskiyi hatırlayıp biraz üzüldüm de. Ama sınav öncesi gerçekten güzel stres attık. (kaynak:hürriyet)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sınav stresine karşı köpek terapisi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.