Flamingo yavruları kuş cennetine renk kattı

Kırşehir'deki Seyfe Gölü Kuş Cennetinin yeni konukları yavru flamingolar göle farklı bir güzellik kattı

YAŞAM .
flamingo yavruları kuş cennetine renk kattı

Kırşehir'deki Seyfe Gölü Kuş Cennetinde yaşayan ve yedikleri besinlere göre kanat renkleri şekillenen flamingo yavruları siyah ve beyaz renkleriyle göle güzellik katıyor.

Bir dönem kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Mucur ve Boztepe ilçeleri arasındaki göl, son yağışlarla su seviyesinin artmasının ardından başta flamingo, ördek, angıt, çıkrıkçı, balıkçıl kuşları ve martılar olmak üzere onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, gazetecilere yaptığı açıklamada, göldeki bazı kuşların yavrulama dönemi geçirdiklerini söyledi. 

Ördek, angıt, çıkrıkçı kuşları başta olmak üzere bir çok kuş türünün yavruladığına şahit olduklarını ifade eden Çetiner, özellikle flamingo yavrularının ayrı bir güzellik kattığını dile getirdi.

Ziyaretçilerin son günlerde siyah ve beyaz flamingo yavrularını görebildiğini vurgulayan Çetiner, şunları kaydetti:

"Flamingoların kanatları yedikleri besinlere göre renklenmektedir. Gelişimlerini sürdürürken, beslenme şekillerine göre kanat ve gövde renklerinde değişimler olur. Seyfe Gölü’nde karides, artemia, kabuklu canlılar ve küçük balıklar flamingoların tercih ettiği besinlerdir. Bugünlerde, burada kahverengi olarak doğmuş ve sonrasında siyah ve beyaz renklere bürünmüş flamingo yavrularını görebiliyoruz. Flamingolar 15 ila 45 santimetre yüksekliğindeki çamurdan yuvalarında bulunan yavrularına yumurta bırakırlar. Bizler çıplak gözle göl ortasında bu yavruları görürüz. Burada yaşayan kuşlarımızın yanında göçmen kuşların da üremelerini gölümüzde sürdürmeleri bizleri mutlu ediyor."

Çetiner, Ramsar Sözleşmesi ve 1. Derece Doğal Sit Alanı kararı ile koruma altında olan Seyfe Gölü Kuş Cennetinin nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü de barındırdığına dikkat çekerek, göldeki su seviyesinin korunması için kararlaştırılan tedbirlerin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Flamingo yavruları kuş cennetine renk kattı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.