Plastik Poşet Artık Yasak!

Çevreye duyarlı Bakırköy Belediye, meclisi tarafından alınan kararla ilçe sınırları içerisinde plastik poşeti yasakladı... Darısı diğer belediyelerin başına...

YAŞAM .
plastik poşet artık yasak!

İstanbul'un gözde ilçelerinden birisinde plastik poşet yerine file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiği bildirildi. Karara uymayan esnafa ceza kesilecek. İşte ayrıntılar:

Bakırköy Belediye Meclisi, ilçede plastik poşet kullanımını yasaklandı.

Bakırköy Belediyesinden yapılan açıklamada, Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'in yönettiği meclis toplantısında oy birliği ile alınan kararla, plastik poşet yerine file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiği bildirildi.

Açıklamada, karara uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu hükümleri uyarınca ceza uygulanacağı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ateş Ünal Erzen, dünyada yaklaşık 500 milyar adet plastik poşet kullanıldığını ve bunun sadece yüzde birinin geri dönüşebildiğini kaydetti.

Plastik poşetlerin çevre kirliliği ile ekolojik dengenin bozulmasına sebep olduğunu ifade eden Erzen, doğada dönüşüm süreci yüzyılları bulan plastik poşet yerine Bakırköy sınırları içerisinde file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Poşetin zorunlu olduğu yerlerde de dönüşebilir oxo biyobozunur poşet kullanılması kararı alındığını aktaran Erzen, market ve iş yerlerinin mevcut stoklarında bulunan taşıma amaçlı plastik poşetlerin, 1 Ağustos'a kadar tüketilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Plastik Poşet Artık Yasak!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.