Evcil hayvanı sokağa bırakana ceza geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hayvana şiddet yasası açıkladı. Evcil hayvanlarını sokağa bırakanlara ceza geliyor

YAŞAM .
evcil hayvanı sokağa bırakana ceza geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin 3 bakanlığın koordineli olarak çalıştığını söyledi.

Pakdemirli, Söz konusu taslakta, hayvanlara yönelik şiddet ve kasten öldürme fiillerinin suç kapsamına alınması yönünde düzenlemeler öngörülmektedir dedi.

 

Ankara’da Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından ‘Sokak Hayvanları Çözüm Çalıştayı’ düzenlendi.

Bakan Pakdemirli, çalıştaydaki konuşmasında, geçmiş yıllarda besledikleri köpeğin telef olması nedeniyle gözyaşı döktüklerini anlattı. Pakdemirli, 3 çocuğu bulunduğunu belirterek, köpekleri ‘Paşa’nın da evlatları olduğunu söyledi.

Bakan Pakdemirli, “Biz öyle görüyoruz. Diğer taraftan da geçen yıl hanımla İstanbul’da Fenerbahçe Kalamış’ta bisiklete binerken tam şehrin ortasında köpeklerin saldırısına uğradık. Geldi, köpekler beni ısırdı. Köpek sahibi bir insan olarak da köpeklerden korkmamanın bir hoyratlığını yaşıyoruz. Bunun da rahatsız edici bir tarafı olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekir” diye konuştu. 

“YAPTIRIM GETİRİLMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

5199 sayılı ‘Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, değişiklik taslağı üzerinde Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak çalışıldığını söyledi.

KEDİ VE KÖPEK SATIŞINA YASAK

Pakdemirli, “Söz konusu taslakta hayvanlara yönelik şiddet ve kasten öldürme fiillerinin suç kapsamına alınması yönünde düzenlemeler öngörülmektedir. Ayrıca vatandaşlar tarafından sıkça şikayet konusu olan, ev hayvanı satış yerlerinde kedi ve köpek bulundurulmasının yasaklanmasına dair bir değişiklik öngörülmüştür.” ifadelerini kullandı.

EVCİL HAYVANLARI SOKAĞA BIRAKANLARA CEZA

Evcil hayvanların sokağa bırakılmasını önlemek amaçladıklarını söyleyen Pakdemirli, “Sahipsiz hayvan popülasyonunun artmasını engellemek maksadıyla da sahipli hayvanlarını sokağa terk edenlere de yaptırım getirilmesini de hedefliyoruz” dedi.

 

 

Kaynak:Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Evcil hayvanı sokağa bırakana ceza geliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.