Bursa'da boyu 1 metreyi aşan tavuklara sipariş yağıyor

4 yıl önce Brezilya’dan getirdiği yumurtalardan İndio gigante cinsi tavuklar üretmeyi başaran girişimci Ömer Faruk Erdönmez'in boyu bir metreyi aşan ve çifti 8 bin 300 liradan alıcı bulan tavuklarına sipariş yağıyor.

YAŞAM .
bursada boyu 1 metreyi aşan tavuklara sipariş yağıyor

Bursalı bir girişimcinin Brezilya'dan yumurtasını getirerek üretmeyi başardığı dünyanın en büyük tavukları görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

20 yıldır süs tavukları yetiştiriciliği yapan ve çiftliğinde onlarca çeşit süs tavuğu bulunan Ömer Faruk Erdönmez, ismini duyduğu, dünyanın en büyük tavuğu olan İndio gigante cinsi tavukların yumurtalarını 4 yıl önce Brezilya'dan ithal etti.

Türkiye'de hiç olmayan bu tavukları üretmeye başlayan girişimci, boyları bir metreyi geçen tavuklardan onlarca üretmeyi başardı. Erdönmez'in yetiştirdiği İndio gigante cinsi tavuklar 1 metre 2 santim boyuna ulaştı. İriliğiyle görenlere "Bu nasıl tavuk?" dedirten hayvanların çifti müzayedede 8 bin 300 liraya satıldı. Normal tavuklardan 3 kat daha büyük olan hayvanlar Türkiye'de de büyük rağbet görüyor. 

 

Dünyanın en büyük tavuklarından yaptığı araştırma sonucunda haberdar olduğunu ifade eden Ömer Faruk Erdönmez, "Bu tavuklar Brezilya'da 3 ırkın çiftleştirilmesi sonucu meydana çıkmış, boyu 1 metre 21 santime kadar çıkıyor. Bundan 4 yıl önce Brezilya'dan getirttiğim yumurtalardan tavuk elde etmeyi başardım. Bendeki bu tavuklar da bir metre 2 santimi buldu. Bu tavukları Türkiye'ye getiren ilk kişiyim. Bu hayvanları görenler oldukça şaşırıyor. Bu tavukların çifti açık arttırmada 8 bin 300 liraya alıcı buldu. Yıllık 160-180 arasında yumurta veriyor. Bu cinsin tavukları 3-3,5 kilogram, horozları ise 4-4,5 kilogram geliyor" dedi.

 

 

Kaynak: Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bursa'da boyu 1 metreyi aşan tavuklara sipariş yağıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.