Baharın müjdecisi kardelenler açtı

Kardelen çiçekleri, Akseki ilçesinin zirvelerinde görülmeye başlandı

YAŞAM .
baharın müjdecisi kardelenler açtı

"Torosların gelinliği" diye nitelenen kardelen çiçekleri, Antalya'nın Akseki ilçesindeki yaylaları süslemeye başladı.

Toros Dağları'nın zirvesinde "İlkbaharın müjdecisi" sayılan ve genellikle mart ayının ortalarında açan kardelen çiçekleri, bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle erken açtı.

Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, endemik bir bitki türü olan kardelenlerin, Akseki'nin yüksek kesimlerinde yetiştiğine dikkati çekti.
Akseki yaylalarına bu yıl yeterince kar yağmadığını ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini dile getiren Uysal, kardelenlerin de yüzünü erken gösterdiğini söyledi.

Yaylaların alt kesimlerinde karların erimeye başladığını ifade eden Mustafa İsmet Uysal, "Yaylaların, tepelerin güney kesimlerinde, kayaların dibinde, rüzgarın etkilemediği kuytularda kardelenler kar tabakasından boyunlarını çıkartarak kendilerini göstermeye başladı. Kardelenler, kar altından çıkıp çiçek açınca baharın geldiği anlaşılır" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Baharın müjdecisi kardelenler açtı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.