Antarktika'da 150 bin penguen telef oldu

İklim değişikliği sonucu yerinden kopan ve bir körfeze sıkışan buz dağı, penguenlerin denize çıkışını kapatınca, bölgedeki 160 bin...

YAŞAM .
antarktikada 150 bin penguen telef oldu

Antartika'da büyük bir su kütlesinin yakınlarında yaşıyan 160 bin penguen, iklim değişikliğinin kurbanı oldu. Antartika kıtasında, iki bin 2900 kilometre kare büyüklüğünde bir buz dağının koparak karaya oturması sonucu, 150 bin penguen öldü. Penguenlerin beslenme alanlarından uzak kalması, ölümlerin yaşanmasındaki temel sebep olarak görülüyor.

Dünya Bülteni'nin Guardian kaynaklı haberine göre, Commonwealth Körfezi'nde Denison burnundaki penguen kolonisi, büyük bir su kütlesinin yakınlarında yaşıyordu. Ancak 2010'da iki bin 900 kilometre kare büyüklüğündeki bir buz dağı yerinden koparak, körfezde sıkıştı ve penguenlerin denize çıkışını kapattı. Penguenler, beslenme alanları denize ulaşabilmek için 60 kilometrelik yolculuk yapmak zorunda kaldı. Ancak bu zorlu yolculuk hayvanların telef olmasına neden oldu.

Avustralya New South Wales Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi'ne göre 2011'de kolonide 160 bin penguen vardı. Şimdiyse 10 bin kadar penguen kaldı.

Uzmanlara göre, denizdeki buzulların kırılmaması ya da B09B adı verilen buz dağının yer değiştirmemesi halinde önümüzdeki 20 yıl içinde kalan penguenler de ölecek.

Araştırmacılara göre buz dağı yaklaşık 20 yıldır hareket halindeydi. Kıyıya yakın hareket eden buz dağı, bir buzula çarptı ve sıkışıp kaldı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Antarktika'da 150 bin penguen telef oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.