'Türkiye'de 2 milyon arıya ihtiyaç var'

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Yılmaz, 'Dünyada çam balının yüzde 92'sini üretiyoruz. Çam balı bizim için çok önemli ve ülkemizin bir değeridir.' dedi.

YAŞAM .
türkiyede 2 milyon arıya ihtiyaç var

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, dünyada çam balı üretiminin yüzde 92'sini Türkiye'nin karşıladığını, çam balının Türkiye'nin bir değeri olduğunu söyledi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Piri Reis Kültür Merkezi'nde düzenlenen Arı Sağlığı Konferansı'nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Türkiye'de bal ormanlarının kurulmaya başlandığını belirtti.

Türkiye'nin çam balı üretiminin oldukça yüksek olduğuna dikkati çeken Yılmaz, 'Türkiye bal ormanlarını kurmaya başladı. Ormancılık literatürüne 'bal ormanları' girdi. Dünyada çam balının yüzde 92'sini üretiyoruz. Çam balı bizim için çok önemli ve ülkemizin bir değeridir' dedi.

- Arı tarımda da kullanılıyor

Yılmaz, bahçe sahiplerinin bahçelerinde arı kovanı bulundurması gerektiğini vurgulayarak, 'Arı, tarım için çok önemli. Ayçiçeği tarlasında arı yoksa çekirdeklerinin yüzde 62'sinin içi boş oluyor. Türkiye'nin ayçiçeği tohumu açığı var. Ayçiçeği eken vatandaşın da elma bahçesi olan vatandaşın da arıya ihtiyacı var. Amerika'da bahçe sahipleri bir ay için arı sahibine kovan başına 250 dolar para ödüyor. Arıcılığın ne demli önemsendiğini buradan anlamamız mümkün' diye konuştu.

-

Yılmaz, Türkiye'de yıllık arı üretiminin 500 bin civarında olduğunu, buna karşın ihtiyacının 2 milyon arı olduğunu dile getirdi.

Arı kayıt sistemi ve bal kayıt sistemlerinin kurulduğunu anlatan Yılmaz, 'Türkiye'de kayıtsız kovanımız yok. Her bal tenekesinin üzerine arıcıların barkod ve işletme numarasını yapıştırıyoruz. Barkotsuz olan ballar kaçak oluyor. Bu da balı sofradan kovana kadar izleme imkanı sağlıyor' ifadelerini kullandı.

- Dünya Arıcılar Kongresi İstanbul'da

Yılmaz, 2017 Dünya Arıcılar Kongresi'ni 29 Eylül-4 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapacaklarını ve kongrenin hazırlıklarına başladıklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Özkırım, 'arı hastalıkları' konulu sunum yaptı.

Konferansa, Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Haşim Keskin, daire müdürleri ile arı yetiştiricileri katıldı.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Türkiye'de 2 milyon arıya ihtiyaç var'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.