Su Topu

Günümuzde Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Karadag, İspanya, İtalya, Yunanistan ülkelerinin üstün oldugu bir spor dalıdır.

SPOR .

Su topu, kaleci dahil 7'si oyun icinde, toplam 13 kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı ve 4 periyot süresince yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur.

Oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Oyun 8'er dakikalık 4 devreden oluşur. Her takımın hücum süresi 30 saniyedir. Oyuncular oyun durduğunda, periyot aralarında, gollerde, molalarda ya da oyun içinde değiştirilebilir. Oyun içi sertliklere göz yumulur. Oyun içinde sürekli olarak taraflar birbirleriyle mücadele eder ve tekme, yumruk, mayodan/şapkadan çekme gibi hareketler yaşanır. Hakemler tarafından fark edilmediği sürece her şey serbesttir.

Bir takımın tüm oyun içinde 2 mola hakkı vardır, fakat uzatma devresine gidilirse 1 mola hakkı daha verilir. Periyot araları 2'şer dakika, iki yarı arası 5 dakika, molalar ise 1'er dakikadır. Molalarda oyuncular kendi yarı sahalarına çekilip taktiklerini alırlar. Moladan sonra molayı alan takım hücuma yerleşir ve çabuk hücum yapabilmek için kaleci orta sahadan hücumu başlatır.

Bir oyuncu 3 şekilde oyundan atılabilir;

20 saniye kuralı:

20 saniye ya da bir atak boyunca oyuncu dışarıda kalır. Bir oyuncu en fazla üç kez bu cezayı alabilir. Üçüncü kez aldığında değişmeli atılma kuralı işler.

Değişmeli atılma kuralı:
Atılan oyuncunun yerine yedek oyuncu girer. Değişim sırasında 20 saniye kuralı geçerlidir.

Değişmesiz atılma kuralı:
Direkt olarak rakibi sakatlamaya yönelik yumruk ve kafa darbeleri gibi hareketler(BRÜTALİTE) veya bunlara teşebbüs eden oyuncu oyundan ihraç edilir ve yerine oyuncu giremez. Yeni kurallara gore atilma süresinden 4 dakika sonra yeni bir oyuncu oyuna dahil olabilir.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Su Topu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.