Futbolda tarihi şike davası başlıyor

Şike soruşturması kapsamında 23'ü tutuklu 93 sanığın yargılanmasına bugün Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde başlanıyor.

SPOR .
futbolda tarihi şike davası başlıyor

Mehmet Tufan’ın haberi

Aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu zanlılar, dün Metris'ten Silivri Cezaevi'ne nakledildi. Sarı-Lacivertli taraftarların duruşma için salonun çevresine akın etmesi bekleniyor.
Futbolda şike soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 23'ü tutuklu 93 sanığın yargılanmasına bugün başlanıyor. Aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu Metris'teki tutuklular, dün saat 13.45 sularında Silivri Cezaevi'ne nakledildi. Cezaevi araçlarına ambulans ve jandarma ekipleri de eşlik etti. Şüpheliler, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yer aldığı 'Ergenekon' sanıklarının kaldığı 1 No'lu Cezaevi'ne konuldu. Zanlılar hakkında 9 ay ile 115 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasına göre; Metris 1 No'lu T Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda yatan zanlıların Silivri'ye her gün götürülüp getirilmeleri uygun görülmedi. Duruşmaların uzun sürme ihtimali, yol mesafesi ve trafik yoğunluğunun dikkate alındığı vurgulanırken, sıralı ve günaşırı duruşmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için şahısların Silivri 1 No'lu L Tipi Cezaevi'nde kalacakları, diğer zamanlarda Metris'e gidecekleri bildirildi. Bu gelişme üzerine Aziz Yıldırım, Haldun Şenman, Abdullah Başak, Abdullah Eker, Abdullah Karakuz, Ahmet Çelebi, Ali Kıratlı, Bülent İbrahim İşçen, Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık, Hakan Karaahmet, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mecnun Otyakmaz, Mehmet Şekip Mosturoğlu, Mehmet Yenice, Sami Dinç, Selim Kımıl, Talat Emri Koçak, Tamer Yelkovan ve Yusuf Turhanlı dün Silivri'ye götürüldü.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'deki büyük salonda ilk duruşması yapılacak dava öncesi hazırlıklar yapıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci de dün incelemesini tamamladı. Fenerbahçeliler, Başkan Aziz Yıldırım, asbaşkanlar Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu, Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan ile Amatör Şubeler Genel Koordinatörü Cemil Turan'a destek vermek için bugün Silivri'ye akın edecek. Bu kapsamda salonun karşısındaki alana yaklaşık bin kişilik çadır kuruldu. Buralarda yiyecek ve içecek ikramları gerçekleştirilecek. Basın mensuplarının da aynı yerde yayın yapması yüzünden jandarma görevlilerince futbolseverlerin yer alacağı bölümle gazeteciler için ayrılan alan arasına demir bariyerler konuldu. Sarı-Lacivertli ekibin destekçileri dün, duruşma salonunun baktığı araziyi çevreleyen tel örgülere 'Sana söz yine baharlar gelecek', 'Kırılsa da kanadımız, asiye çıksa adımız, duyan duysun, bilen bilsin böyledir bizim sevdamız' ve 'Fenerbahçeme dokunma' yazılı büyük pankartlar astı. Sarı-Lacivert ve Fenerbahçeliler Derneği ile birçok taraftar grubunun organizasyonunda, sabah erken saatlerde eski Salı Pazarı'nda buluşularak Silivri'ye konvoy halinde yola çıkılacak. Farklı güzergâhlardan da çok sayıda kişinin de Silivri'ye gelmesi bekleniyor.

Yıldırım'dan ilk duruşma öncesi duygusal mesaj

-Şike davasında tutuklu bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, bugün görülecek ilk duruşma öncesi sert ifadeler kullandı. Yıldırım'ın avukatları aracılığıyla yaptığı 'Hep birlikte güzel günler göreceğiz' başlıklı açıklama, Sarı-Lacivertli kulübün internet sitesinde yayınlandı. Sözlerine, "Fenerbahçe'nin haklılığına adanmış ömrümün beni getirdiği en son yer olan burada, huzurlarınızdayım." diye başlayan Yıldırım, ilk kez başkan seçildiği 14-15 Şubat 1998 kongresini hatırlattı: "3 Temmuz'dan bu yana yegane sevdamız Fenerbahçe'ye ve bizlere yapılanlar, kamuoyunun malumudur. Ancak bu nasıl bir yazgı ve nasıl bir tesadüftür ve teselli kaynağıdır ki, Fenerbahçe ile buluştuğum ilk gün 14 Şubat Sevgililer Günü'dür."

Suçlandıkları iddiaların bilgi ve belgeye dayanmadan, kişilik hakları katledilerek, yanlı ve yanlış bilgilerle kamuoyuna servis edildiğini savunan Yıldırım, "Öncelikle bu yargılamayı takip ve buna tanıklık eden herkes bilmelidir ki, mücadelemiz zulüm ve zalimledir." dedi. Futbol takımının darmadağın edildiğini, kulübün basıldığını, hemen her taleplerinin gerekçesiz reddedildiğini kaydeden Yıldırım şöyle devam etti: "Amaç, Fenerbahçe'yi ele geçirmekti ve bunun için önce ona hizmet eden, onun başarısı için uğraşan Fenerbahçeliler ele geçirilmeliydi. Öyle de yaptılar. Ancak karşılarında Fenerbahçe'nin büyük taraftarlarını buldular. Sonra bizlerle Başbakan'ımızın irtibatını koparmaya kalktılar. Ve hatta kulübümüz ve yönetimdeki arkadaşlarımızla da irtibatımızı koparmaya çalıştılar. Ama yapamadılar." Taraftarlara ayrıca teşekkür eden Yıldırım, "Bizler, hohlaya hohlaya buz dağlarını eritmişiz. Şimdi ortalık çamurdan geçilmiyor. Bizi, bu mücadelemizde, bir an olsun yalnız bırakmayan büyük Fenerbahçe taraftarlarına, şükranlarımı sunuyorum. Bilmelerini isterim ki; haklılığımıza inananların haklılığı yakındır. Ve inanıyorum ki, hep birlikte, güzel günler göreceğiz, güneşli günler." şeklinde konuştu.

Kime, ne kadar ceza isteniyor?

Aziz Yıldırım 22-72 yıl

Olgun Peker 48-115 yıl

Mecnun Otyakmaz 2,5-7,5 yıl

İlhan Ekşioğlu 19-65 yıl

Bülent Uygun 5-16 yıl

Tamer Yelkovan 16-53 yıl

Serdal Adalı 1,5-4,5 yıl

Cemil Turan 8-26 yıl

Tayfur Havutçu 1-3 yıl

Şekip Mosturoğlu 6-21 yıl

Sadri Şener 1-3,5 yıl

Alaaddin Yıldırım 5-16 yıl

Korcan Çelikay 1-3 yıl

İlhan Çelikay 1-3 yıl

Serdal Kulbilge 4-14 yıl

Mehmet Yıldız 1-3 yıl

Göksel Gümüşdağ 2,5-7,5 yıl

Nevzat Şakar 1-3 yıl

Ümit Karan 2-9 yıl

Gökçek Vederson 1-3 yıl

İbrahim Akın 2-8 yıl

Sercan Yıldırım 1-2 yıl

İskender Alın 1-5 yıl

Sezer Öztürk 1-2 yıl

Mahmut Boz 2-7 yıl

Murat Şahin 2-7 yıl

Emmanuel Emenike 1-3 yıl

M.Ulaş Ortakaya 1-3 yıl

Zaman
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Futbolda tarihi şike davası başlıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.