Terim:"Kötü başladık, iyi götürüyoruz""

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim:"Rakibimiz çok iyi bir takım ama burada onlar kadar isteyen, onlar kadar arzu eden, bu fırsatı değerlendirmeye kararlı bir Türk Milli Takımı var"

SPOR .
terim:kötü başladık, iyi götürüyoruz

PRAG (AA) - Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'nda yarın Çek Cumhuriyeti ile yapacakları maç öncesi yaptığı açıklamada, "Oyuncularıma, hiçbir mazereti kabul etmediğimi, 2 maçta alınacak 4 puanın bizi play-off etabına götüreceğini söyledim" dedi. 

Karşılaşmanın oynanacağı Generali Arena'da düzenlenen basın toplantısına, milli oyuncular Cenk Tosun ve Okay Yokuşlu ile birlikte katılan Fatih Terim, soruları cevapladı.

Tecrübeli teknik adam, AA muhabirinin, "Üçüncülük rekabeti içinde olduğunuz Hollanda'ya göre daha zorlu maçlara çıkacak olmanıza karşın, son dönemde bu cepheden yapılan açıklamalar, puan üstünlüğünün yanı sıra psikolojik üstünlüğün de Türkiye'de olduğunu gösteriyor. Milli takımın psikolojisi nasıl?" şeklindeki sorusu üzerine, "Anlaşılıyor ki hafta içinde yaşananlar sizi de etkilemiş. Gönülden sorduğunuz bu soru için teşekkür ediyorum" dedi. 

"İnsanlar fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanların. En sonunda ise kazanan hep mazeret olur" ifadelerini kullanan Terim, şöyle konuştu:

"Oyuncularıma, hiçbir mazereti kabul etmediğimi, 2 maçta alınacak 4 puanın bizi play-off etabına götüreceğini söyledim. Fırsatsa buyurun, fırsat sizin. Buraya gelene kadar bir çok mücadele verdik. Bu takım sırat köprüsünden geçti. İlk maçta Hollanda'ya mağlup olsak, son oynadığımız Letonya maçını kaybetsek dışarıda kalmıştık ve Dünya Kupası'na hazırlanıyorduk. Bundan sonra mazeret kabul edemem. Oyuncularıma da bunu söyledim. Gelen fırsatları değerlendirmek gerekir. Biz de bunu değerlendireceğiz."

"Çek Cumhuriyeti'ne saygı duyuyoruz"

Avrupa Şampiyonası finallerine gitmeyi garantileyen Çek Cumhuriyeti'ne saygı duyduklarını vurgulayan Fatih Terim, "Büyük bir iş başardılar. Çek Cumhuriyeti ve İzlanda grubu domine etti diyebiliriz. Müthiş bir turnuva oynadılar ve hak ettiler" diye konuştu.

Terim, Türkiye olarak yeri geldiğinde bir şeyleri hak eden işler başardıklarını anlatarak, "Rakibimiz çok iyi bir takım ama burada onlar kadar isteyen, onlar kadar arzu eden, bu fırsatı değerlendirmeye kararlı bir Türk Milli Takımı var. Hiçbir mazerete sığınmadan, önümüzdeki iki maçta alınacak minimum 4 puan bizi götürecek, bu puanları alma niyetindeyiz. Ben bunu herhangi bir takımın alacağı sonuca bakmadan, sadece kendi takımımı ilgilendiren kısımlarıyla ilgili söylüyorum. Bizim maçlarımızı niyetle, dilekle anlatanlar var. Ben o kısmı dikkate almıyorum. Beni takımım ilgilendiriyor. Normal şartlar içinde en kötüyü düşünmek zorundayız. Onların 2 maçı kazandığını düşünürsek, bize 4 puan yetiyor. Biz de bu maçlardan 6 puan hedefleyip, minimum 4 puanı alarak inşallah play-off'a gitmeliyiz. Veya 6 puan alıp başka bir hesabın içine girmeliyiz" şeklinde görüş belirtti.

Hollandalı gazetecinin, Kazakistan-Hollanda maçının daha önce oynanmasının kendileri için bir avantaj olup olmayacağı sorusu üzerine Terim, "Bu seviyelerde çok önem taşıdığını düşünmüyorum. Yani bu, 'maçtan haber alacak, ona göre hücum veya defans oynayacak' demek mi oluyor? Şüphe edilen bir şey mi var. Bunlar çok kritik şeyler. Çok fazla önemsemiyorum. İstiyorlarsa biz önce oynayalım. Bizim neticeye göre oynasınlar. Sorun yok" dedi.

Futbolun başka taraflarını düşünmediğini dile getiren tecrübeli teknik adam, "Sadece sahadaki güzel oyuna konsantre oluyoruz. Düşüncem de hep ruhani düşünceler, şeytani değil yani. Hollandalı bir gazeteci olarak ülkeniz adına böyle düşünmenizi takdir ediyorum ama son günlerde teknik direktörünüz başka, sizler başka, işin hep başka taraflarını soruyorsunuz. Biz o tarafları düşünmüyoruz" diye konuştu.

Mail krizi

Fatih Terim, Hollanda Milli Takımı Teknik Direktörü Danny Blind'in, Çek Cumhuriyeti Teknik Direktörü'ne Avrupa Şampiyonası'na katılım hakkı elde etmelerinden dolayı tebrik maili göndermesi konusuyla ilgili olarak, alışık olunmayan bir durum yaşandığını kaydetti.

Hollanda teknik direktörünün mailinin kritik olduğunu ancak konunun polemik noktasına gelmesini istemediğini anlatan Terim, "Bizim seviyemizde çok sık rastlanan değil, yadırganan bir şey. Ne dediğini okumak için de çok bilgili olmaya gerek yok. Benim de çok hoşlandığım bir şey değil. Bu bizim de bir yerde başarımızı gösteriyor. Olaya böyle bakmak lazım. Başarılı olan bir takımın alta düşmesi için dilekler olabilir. Keşke ellerinde imkan varken yapabilselerdi. Biz de çok güzel bir atasözü var ama söylenmez" şeklinde konuştu.

Turnuva öncesi net favori gösterilen Hollanda'nın, şimdi Avrupa Şampiyonası elemelerine katılıp katılamayacağının konuşulduğuna dikkati çeken Fatih Terim, "Bu durum tabii ki sürprizdir. Dünyanın en önemli takımlarından birisi ve son Dünya Kupası'nın da 3.'sü. Avrupa Şampiyonası'na katılıp katılamayacakları daha belli değil. Ümit ederim katılamazlar. Çünkü biz katılacağız. Bizim onları yenmemiz de sürpriz değil. Türkiye, nasıl mağlup oluyorsa, her yerde herkesi de yenebilir Hatta farklı yenebilir. Biz de öyle yaptık. Ama Hollanda'nın finallere katılamaması tabii ki bir sürprizdir" ifadelerini kullandı.

Hollanda Milli Takımı Teknik Direktörü'nün, Çek Cumhuriyeti'ni yenmeleri durumunda İzlanda'ya da bir mail göndermesi durumunda, buna nasıl karşılık vereceği şeklindeki soruya ise Terim, "Bundan daha sakin olurum. Bir çok kupa kazanmış, bir çok seviyede yarışmış bir teknik adam olarak, çok yadırgadığım bir şey. Centilmenlik, fair-play, hepsine evet ama bu biraz tuhaf. Kritik bir konu ve uzamasın. Onunla da muhatap olmak istemiyorum açıkçası. Bir numaraların değil, iki numaraların söyleyeceği sözler bunlar. Yavaş yavaş alışacaklar" cevabını verdi.

"Kötü başladık, iyi götürüyoruz"

Fatih Terim, grup kuraları çekildiğinde kendisinin de bugünkü gibi bir sıralama yapmadığını, hatta lider bitirebileceklerini söylediğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Tabii ki istekler her zaman olmuyor. Biz kötü başladık ve iyi götürüyoruz. Biz Letonya'ya 4 puan verdik. Hollanda'ya ise 2 puan verdik. Çek Cumhuriyeti ve İzlanda bizi yendi. İyi bir başlangıç yapmadık ama oynanması gereken yerde de iyi oynadık. Alınması gereken kritik puanları aldık. Letonya'yı 5-0 yensek ve Hollanda'ya yenilsek yine şansımız bitiyordu. Çok enteresan bir gidişat vardı ve almamız gerektiği yerde aldığımız puanlarla buradayız. Bugün baktığımızda, dünya üçüncüsünün önünde galip gelmiş ve 'hiç ümit yok' denecek durumdan bu noktaya ulaştık. Kalan 2 maçımız gerçekten zor. Çet Cumhuriyeti saygı duyulacak bir başarı elde etti. İzlanda ise sadece 1 yenilgi aldı. Grubu domine eden iki takımla maçımız var. Bizim niyetimiz çok açık. Kimseden bir şey beklemeden, mümkünse iki maçı da kazanıp, en güzel şekilde grubu bitirmek. Yapabilir miyiz? Evet. Yarınki maçın sonucu ne olursa olsun, son dakikaya kadar şansımızı kovalayacağız."

Fatih Terim, konuşmasının sonunda, Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen isimlerden Türk bilim adamı Aziz Sancar'a milli takım adına tebriklerini gönderirken, "Milli takım formasıyla bir fotoğrafını gördüm. Biz kendisi için bir forma hazırladık ve ona ulaştıracağız. Başarısı hepimizi son derece mutlu etti ve gururlandırdı" değerlendirmesinde bulundu.

Cenk Tosun ve Okay Yokuşlu'nun inancı tam

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'le birlikte basın toplantısına katılan milli oyuncular Cenk Tosun ve Okay Yokuşlu, Çek Cumhuriyeti maçı öncesi inançlı konuştular.

Milli takım kadrosunda bulunmanın çok güzel bir duygu olduğunu kaydeden Cenk Tosun, "Bu duyguyu daha önce de yaşamıştım. Kimsenin emekleri görmezden gelinmiyor. Çağrılmadığım zamanlar da oldu ama demek ki yeterince çalışmıyordum. Beni tekrar bu takımın bir parçası yaptığı için hocama teşekkür ediyorum" dedi.

Hollandalı oyuncu Robin van Persie'nin, Türkiye'nin puan kaybedeceğine yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine Cenk, "Biz açıkçası fazla bu konuyu konuşmadık. Biz onların konuştuklarına değil, öncelikle kendi işimize bakıyoruz. Yarınki maç önemli. Üç puandan başka bir şey de düşünmüyoruz. Van Persie'nin açıklamalarını da duymamazlıktan geliyoruz" diye konuştu.

Cenk, 2008 Avrupa Şampiyonası finallerinde Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti'ni 2-0 geriden gelip 3-2 yendiği maçla ilgili olarak da, "O zaman ağabeylerimizi televizyondan izliyorduk. Maçlardan sonra sokaklara dökülüyor, okula gidip arkadaşlarımıza hava atıyorduk. Anlatırken yine heyecanlanıyorum. Bu kez inşallah geriye düşmeden 3 puanı almak nasip olur" ifadelerini kullandı.

Genç oyuncu Okay Yokuşlu ise, yarınki maç öncesi çok heyecanlı ve sabırsız olduğunu aktararak, "Yarın bizi önemli bir maç bekliyor. Önümüzde iki kritik maç var ve bu zorlu karşılaşmalarda bana güvenip yer verdiği için Fatih hocama teşekkür ediyorum. İnşallah yarın Çek Cumhuriyeti karşısında istediğimiz mücadeleyi verir, iyi bir sonuç alırız" şeklinde konuştu. 

Okay, Van Persie'nin açıklaması hakkında, "Biz kendimize bakmalıyız. Önde olan biziz, geriden gelen ise onlar. Yaptığı açıklama kendisini bağlar" değerlendirmesinde bulunurken, 2008 Avrupa Şampiyonası'ndaki 3-2'lik galibiyet için de "Dürüst olmak gerekirse, aklıma o maç gelmişti. İnşallah biz de böyle büyük bir gurur yaşatabiliriz. O zaman izlerken çok heyecanlanmıştık. Şimdi bu kadronun içindeyiz ve aynı heyecanı yaşatabiliriz" diyerek sözlerini tamamladı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Terim:"Kötü başladık, iyi götürüyoruz""
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.