KENYALI KOŞUCULAR NEDEN İYİ?

Dünya sporcuları arasında Kenyalı atletler hafif olmalarıyla avantajlılar. Bu duruma yüksek irtifada koşma da eklenince onların hızını kimse kesemiyor

SPOR .
kenyalı koşucular neden iyi?

Koşucular iyi bilir; dünyanın her yerindeki uzun mesafe yarışlarında genelde Doğu Afrikalı sporcular, özellikle de Kenyalılar birinciliği göğüsler. Genetik yapıları ve ülkedeki yoksulluğa dayalı küçük yaşlardan beri okula kilometrelerce yürümeleriyle başlayan, gerektiğinde vahşi hayvanlardan kaçmaya eğilimli bu ince ve uzun kaslı hafif kilolu insanlar çok hızlı koşabiliyor.
Yüksek platolarda spor yapıp, deniz seviyesinde koştuklarında oksijeni kaslara taşıyan alyuvarların sayısı artıyor. Bu enerji tasarrufu ve diğer sporculara göre hafif olmaları nedeniyle avantajlılar. Sporcular arasında kıskanılacak derecede mevzu bahis olan Kenyalı atletler tepeleri rahat çıkabiliyor, nabızları geç yükselip performans sonrası hızlı şekilde normale dönüyor, uzun süre koşabiliyorlar.

Şampiyonlar Kapsabet’ten
Kenya’da bir bölge var ki dünyaca ünlü koşu şampiyonları genelde buradan çıkar. Başarılı uzun mesafe koşucuları yetiştiren Eldoret’e yakın Kapsabet, Batı Kenya’da 2 bin metre irtifada, sıcaklığın yıl boyu 20’li derecelerde seyrettiği, çamurdan evleriyle tek caddeli küçük bir yerleşim yeri.
Eldoret ve Kapsabet ‘Şampiyonların Yuvası’ olarak tanınıyor. Buranın atletlerinin başarıları öyle dikkat çekici ki birçok spor psikoloğu ve sosyoloğu etkilenmiş.
Yüksek rakımda koşmaları, karbonhidrat ağırlıklı diyetleri, yaşadıkları coğrafya ve iklim, koşu başarılarının etkenleri. Bölgeden geçerken kirli yollarda koşan veya yokuş çıkan koşu grupları görüyorsunuz. Bazı emekli Kenyalı atletler burada uluslararası atletlerin de ilgisini çeken ‘yüksek rakım antrenman kampları’ açmışlar.  

Kumda koşmak kalori yakıyor
Ben de hazır Kenya topraklarındayken bol bol sahilde açıkhavada koştum. Gerçi yüksek irtifada değil, Hint Okyanusu’na bakan kumsalda koştum, ama kumda koşmak zor olmakla beraber düzenli yapıldığında eklemleri ve tendonları kuvvetlendirir.
Asfaltta, betonda, çimde koşmaya göre de 2 - 3 kat daha fazla kalori yaktırır. Sporda sakatlık riski azalır.

 

Ece Vahapoğlu

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git KENYALI KOŞUCULAR NEDEN İYİ?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.