İstanbul maratonunda rekor için koşacaklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, 26 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek İstanbul Yarı Maratonu'nda dünya rekoru kırılması yönünde beklenti içinde olduklarını söyledi.

SPOR .
istanbul maratonunda rekor için koşacaklar

İsmail Özbayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yenikapı'dan başlayıp, sahil boyunca Eyüp'e kadar gidilip, yine Yenikapı'da son bulacak 21 kilometrelik Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nun başarılı bir şekilde geçeceğine inandıklarını aktardı. Özbayraktar, sloganlarının da "İstanbul rekora koşuyor" olduğunu vurguladı.

Sloganda geçen "rekor" vurgusunu iki manada düşündüklerini dile getiren Özbayraktar, şöyle konuştu:

"Birinci manası, katılım noktasında bir rekordu ki o hedefe ulaştık. Şu an 7 bin 500 katılımcı kayıt yaptırdı. Geçen sene 3 bin 800 kişi koşmuştu. Çok hızlı bir şekilde ilerliyor. İkinci manası ise derece olarak bir rekorun gelmesi. Bir dünya rekoru kırılması beklentisi taşıyoruz. Bu sene parkurla ilgili çalışma yaptık. Önceden çift dönüş vardı ve bunu teke indirdik. Zaten oldukça düz, dünyanın sayılı parkurları arasında yer alıyor. Son düzenlemelerle birlikte bizde rekor beklentisi de oluştu. Biz 26 elit atletle anlaştık ve sonrasında bunların haricinde gelen elit sporcular oldu. Şu an 33 elit atlet koşacak. Onlar da rekor kırabileceklerini düşündükleri bir parkur olduğu için tercih ediyorlar. Eğer bir de dünya rekoru gelirse, bizim için çok keyifli bir şey olacak. Tüm planlarımızı rekor için yapıyoruz."

 

Ek yarışlar entegre ettik

Özbayraktar, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na entegre ettikleri farklı yarışlarla organizasyonu daha da rekabetçi hale getirdiklerini söyledi.

Organizasyon kapsamında, 10 kilometrelik Çeyrek Maraton, 4 farklı sporcunun takım olarak etap etap yarışabilecekleri Bayrak Yarışı ve şirketlerin kendi koşu takımlarıyla yer alacakları Business Maraton kategorilerinin bulunduğunu anlatan Özbayraktar, bu şekilde yarışların daha da rekabetçi hale geleceğini dile getirdi.

İstanbulluların etkinliğin sadece seyircisi değil aynı zamanda katılımcısı da olmasını hedeflediklerini vurgulayan Özbayraktar, şöyle devam etti:

"Mesela Bayrak Yarışı ve Business Maraton kategorileri daha önce yapılmamış bir şey. Şirketlerin koşu grupları oluşturmalarını istiyoruz. Yarı maratonumuzun içine bunu entegre ederek 50 şirketten binin üzerinde katılımcı sağladık. Bu aslında başlı başına bir değer olduğunu da gösterdi. Belki de Business Maraton'u çok farklı bir organizasyon olarak da İstanbul'un hizmetine sunacağız. Ayrıca bayrak yarışı da çok ilgi çekti. Mesela 4 arkadaş bir araya gelip de yarışmamıza katılabilecekler. Yarı maratonun 21 kilometrelik parkuru uzun gelmiş olabilir. Bu şekilde 4 sporcudan 3'ü 5'er kilometre, son sporcu ise 6 kilometre koşacak. Bunun haricinde, rekabeti artırmak için illerarası, ilçelerarası tasnif de yapacağız."

Özbayraktar, etkinliğe oldukça yüksek bir ilgi olduğuna dikkati çekerek, "Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na kayıt için koyduğumuz 7 bin 500 kişilik kota doldu. Altın Kategori kriterine uyabilmek için yapmak zorunda olduğumuz, son iki gün geç kayıt sistemimiz olacak. Buradan gelecek 500 kişiyle birlikte 8 bin katılımcıyla yarı maratonumuz koşulacak ama gelecek sene hedeflerimiz çok daha büyük olacak. Ayrıca şu an 500'ü aşkın yabancı katılımcı var. İstanbul güzel bir kent ve bu tarihi yarımadayı koşarak gezmeyi fırsat bilen yabancılar bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

İstanbul Çocuk Maratonu yapacağız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ'nin hayata geçirdiği organizasyonların aynı zamanda Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımı için büyük önem taşıdığını aktaran Özbayraktar, etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek İstanbul Çocuk Maratonu'nu gerçekleştireceklerini açıkladı.

Özbayraktar, İstanbul'da spor kültürünü oturtabilme hedefiyle çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu'na ek olarak bu sene ilk defa İstanbul Çocuk Maratonu'nu yapacağız. Bu etkinlik 10 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Sloganlarımız ise 'Hoş geldin şampiyon' ve 'Katılmak kazanmaktır' olacak. Çocuklarımıza önce spor yapmanın kazanmak olduğunu aşılamamız lazım. Katılımcı sayısını 5 bin olarak planlamıştık ama ben bu sayıya bin kişi daha eklenmesini istedim. Kotalarımız da yüzde 80 doldu. Organizasyona 0-3 yaştan itibaren başlayacağız. Sembolik olarak anne babalarının da eşliğinde 100 metre koşacaklar. Festival havasında geçecek." 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstanbul maratonunda rekor için koşacaklar
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.