Film Köşemizde Bugün ''Çin Mahallesi''

Yazarımız Uğur Yılmaz Sandıkçı bugün 1974 yapımı Dram/Suç tarzında olan Çin Mahallesi filmini siz değerli on5yirmi5 okuyucuları için yazdı.

SİNEMA .
film köşemizde bugün çin mahallesi

Yapım : 1974

Tür : Dram / Suç

Yönetmen : Roman Polanski

Senaryo : Robert Towne

Oyuncular : Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, Darrell Zwerling, Perry Lopez

Süre : 2 saat 10 dakika

IMDb :   8.2 / 10

 

‘Ya Los Angelas’a su getireceksin ya da Los Angelas’ı suya götüreceksin.’Bu Çin Mahallesi’nin inşa edildiği temeldir.

Filmin senaristi Robert Towne Çin Mahallesi’nin malzemesini dönemin gazetelerinden birinde ‘LOS ANGELES SU SKANDALI’ ile ilgili bir haberde bulmuş ve bunu dedektif hikayesi için temel olarak kullanmıştır.

Jack Gittes(Jack Nicholson), gizli soruşturmalar alanında uzmanlaşmış bir dedektifdir.Günün birinde mevki sahibi bir adamın karısı olan Evelyn Mulwray tarafından kocasının bir ilişkisi olup olmadığını bulması için tutulur.Bu adam Sular İdaresi baş mühendisi Hollis Mulwray’dir.Gittes adamı izler ve bir kızla birlikte görür.Ertesi gün Hollis Mulwray’in ‘aşk yuvasında’ yakalandığına dair bir gazete haberi yayımlanır.

Susuzluktan kırılan Los Angelas halkı bu haberi konuşurken gerçek Evelyn Mulwray(Faye Dunaway)   Gittes’in ofisine gider.Evelyn Mulwray, Jack Gittes’i bu iş için tutmadığını söyleyip  onu  dava açmak ve lisansını iptal ettirmekle tehdit eder.

Eğer bu kadın gerçek Evelyn Mulwray ise Jack Gittes’i tutan kadın kimdir?Ve onu neden tutmuştur? Jake Gittes kendisine tuzak kuranı ve bunun nedenini bulmak zorundadır.

Gittes araştırmalarına devam ederken Hollis Mulwray su kanalında ölü olarak bulunur.Herkes ölümünü intihar olarak düşünürken Jack Gittes ise bunun bir cinayet  olduğunu ortaya çıkarır.Artık bu skandallar zinciri farklı bir yöne evrilirken işin ucu şehirdeki nüfuzlu insanlara dokunmaya başlar.

Jack Nicholsun’un başrolde oynadığı, usta yönetmen Roman Polanski imzalı Çin Mahallesi filmi bugün en önemli Amerikan Sinema Klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Film

 

Film Hakkında

Bazı suçlar cezasını bulur, çünkü bunlar cezalandırılmalıdır.Eğer birini öldürürseniz yakalanır ve hapse atılırsınız.Ama tüm bir topluma karşı işlenmiş bir suç söz konusu olduğunda cezalandıramıyorsanız, onları ödüllendirirken bulursunuz kendinizi.İsimleri caddelere verilen, Belediye Binalarına resimleri asılan kişileri biliyorsunuz işte.Hikayenin temeli budur.

- Senarist Rober Towne

Çin Mahallesi 1974 yılında ‘En Özgün Senaryo’ dalında ödüle layık görülmüştür.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Film Köşemizde Bugün ''Çin Mahallesi''
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.