Film Köşemizde Bugün ''Bülbülü Öldürmek''

Yazarımız Uğur Yılmaz Sandıkçı bugün 1962 yapımı muhteşem bir dram ve suç filmi olan Bülbülü Öldürmek filmini siz değerli on5yirmi5 okuyucuları için yazdı.

SİNEMA .
film köşemizde bugün bülbülü öldürmek

Bülbülü Öldürmek 

Yapım : 1962

Tür : Dram / Suç

Yönetmen : Robert Mulligan

Senaryo : Horton Foote

Oyuncular : Gregory Pack, Frank Overton,  Mary Badham,  Philip Alford, James Anderson, Robert Duvall

Süre : 2 saat 10 dakika

IMDb : 8.3 / 10

Film

 

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin Pulitzer ödülü kazanan aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.Film büyük ekonomik buhran sonrasında yani 1930’ların Amerika’sında geçiyor.

Hikayeyi Atticus’un küçük kızı Scout’un ağzından dinliyoruz.Scout, babası Atticus,  ağabeyi Jem ve hizmetçileri Calpurnia ile birlikte Alabama’da küçük bir kasabada yaşıyor.

Atticus Finch(Gregory Pack), bu küçük kasabada yetenekli bir avukattır.Çevresinde de saygı gören biri olan Atticus, günün birinde tecavüzle suçlanan Tom Robinson adlı zenci bir gencin savunmasını üstlenir. Tüm kasaba bu gencin suçlu olduğuna inanırken Atticus, Tom Robinson’un masumiyetine inanır ve tüm imkanlarıyla onu savunur.

Bu durum Atticus’un zaman zaman kasaba halkıyla karşı karşıya gelmesine neden olur.

Yaşanan tüm haksızlıklar ve önyargıya rağmen Atticus mahkemeye çıkar ve zenci müvekkilini başarıyla savunur.Ancak jüri heyeti Tom Robinson’un iddia edilen suçu işlediğine karar verir.Buna rağmen Atticus kasabadaki birçok insanın özellikle siyahi halkın takdirini kazanır.Bu mahkeme sahnesi sinema tarihindeki en önemli sahnelerden biridir.Öyleki bu sahne yıllarca Amerika’daki hukuk fakültelerinde ders olarak izletilmiş.

Film boyunca Scout ve Jem’in samimi hayatına da konuk oluyoruz.Bir keresinde çocuklar Atticus’a bülbül öldürmenin neden günah olduğunu sorar.O da ‘Bülbülbülleri öldürmemeli, onlar kimseye zarar vermez ve bize şarkı söylemekten başka bir şey yapmazlar.Bu yüzden bülbülleri öldürmek günah olabilir’ diye cevap verir.Tüm hikaye bu cümlenin üzerine kurgulanmıştır.

Bülbülü Öldürmek, 1930’larda yaşanan bir olayı anlatırken aynı zamanda 1960’ların Amerikasını da eleştirir.Zira o yıllarda zenciler ve beyazlarla aynı sıralarda dahi oturamıyordu.Bu da bu filmi zamanının en cesur ve öne çıkan filmlerinden biri yapıyor.

 

Filmden Anekdotlar

 

•    - Birisini tanımanın tek yolu kendini onun yerine koyup onun ayakkabılarıyla dolaşmaktır.

•    Film En İyi Erkek Oyuncu, ve En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sanat Yönetmeni dallarında Oscar Ödülü kazanmıştır.

•    Bülbülü Öldürmek, Amerika Film Akademisi tarafından ilan edilen ‘Tüm Zamanların En Etkili 100 Filmi’ listesinde 25.sırada yer almıştır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Film Köşemizde Bugün ''Bülbülü Öldürmek''
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • kemal Çarşamba, 09:32

    muhteşem bir özet olmuş. teşekkür ederim.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.