Film Köşemizde Bugün ''Piyanist''

Yazarımız Uğur Yılmaz Sandıkçı bugün 2002 yapımı muhteşem bir drama olan Piyanist filmini siz değerli on5yirmi5 okuyucuları için yazdı.

SİNEMA .
film köşemizde bugün piyanist

Piyanist

Yapım  :  2002

Tür :  Drama / Tarih

Yönetmen : Roman Polanski

Senaryo : Ronald Harwood

Oyuncular : Adrien Brody, Emilia Fox, Michal Zebrowski, Ed Stoppard, Mauren Lipman, Frank Finlay

Süre : 2 saat 30 dakika

IMDb : 8.5 / 10

Bütçe / Hasılat : 35 milyon$ / 120 milyon$

Film

 

Piyanist, yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı Fransa-Almanya-Polonya-ABD ortak yapımı bir filmdir.İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi soykırımından kurtulan Wladyslaw Szpilman’ın anılarından hareketle sinemaya uyarlanmıştır.Filmde Polonyalı bir Yahudi olan Wladyslaw Szpilman’ın Varşova gettosunda hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

Wladyslaw Szpilman(Adrien Brody) Polonyalı yetenekli bir piyanisttir.Annesi, babası, iki kız kardeşi ve bir erkek kardeşi ile yaşayan Szpilman’ın hayatı Polonya’nın Almanlar tarafından işgali ile altüst olur.

İşgalin başlarında parklara alınmama, restoran ve kafelere girememe gibi aşağılanmlara maruz kalan Yahudiler bir süre sonra gettoya taşınmak zorunda bırakılır.Yaklaşık yarım milyon yahudinin sıkıştırıldığı bu küçük gettoda Szpilman bir restoranda piyanistlik yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalışır.Kendisine yapılan Yahudi polisi olma teklifini de soydaşlarına zulmetmek istemediğinden reddeder.

Gün gelir getto kapatılır, Yahudiler de toplama kamplarına gönderilmek üzere trenlere bindirilir.Bu esnada Szpilman şans eseri kurtulur ve ailesinden ayrı düşer.Binlerce kişi toplama kamlarına doğru yola çıkmışken Szpilman’ın da asıl hayatta kalma mücadelesi başlar.Bundan sonra Szpilman birkaç dostunun yardımıyla Varşova’nın çeşitli yerlerinde saklanır.

En iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi erkek oyuncu dallarında Oscar Ödülü sahibi olan Piyanist, Wladyslaw Szpilman gibi soykırımdan kurtulan yönetmen Roman Polanski’nin hayatından da izler taşır.Almanlar ülkesini işgal ederken Polonya’da büyüyen bir çocuk olan Polanski, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan insanlık dramını tüm gerçekçiliğiyle gözler önüne seriyor.

Filmin görsel efektleri de oldukça başarılı.Adrien Brody’nin de olağanüstü performansıyla etkileyeciliğini arttıran film İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımını anlatan son derece başarılı bir film.

 

Filmden Anekdotlar

           -   Durun ateş etmeyin ben Polonyalıyım.

          +   Neden o zaman o lanet olası Alman paltosunu giyiyorsun.

           -   Üşüyorum                          

 

          •       Adrien Brody, Wladyslaw Szpilman rolü için 6 haftada tam 14 kilo vermiş.

 

          •      Adrien Brody 29 yaşında en iyi erkek oyuncu Oscar Ödülünü kazandığında

bu dalda ödül kazanan en genç oyuncu oldu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Film Köşemizde Bugün ''Piyanist''
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.