Türk Sinemasında Bir İlk!

İlk kez bir Türk şirketi, yabancı filmin yapımcılığını üstlendi.

SİNEMA .
türk sinemasında bir ilk!

'Will' isimli İngiliz filminin yapımcısı Taha Altaylı, ilk kez bir Türk şirketinin yabancı bir filmin yapımcılığını üstlendiğini söylüyor: Türk sinemasında bir ilki gerçekleştirdik!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde psikoloji eğitimi aldıktan sonra TA Holding'i kuran işadamı Taha Altaylı; geçtiğimiz yıl arkadaşlarıyla birlikte Galata Film'i hayata geçirdi. Altaylı, şimdiye kadar 'Anadolunun Kayıp Şarkıları', 'Will' ve çekimleri devam eden 'Entelköy' filmi gibi çeşitli projelere imza atan Galata Film'i ve yeni projelerini anlattı...

BOB HOSKINS OYNADI

Galata Film'i kurarken koyduğumuz hedef; yılda bir tane yabancı, bir tane de yerli film yapmaktı. İlk işimiz 'Anadolu'nun Kayıp Şarkıları' belgeseliydi. Daha sonra 'Will' isimli İngiliz yapımı bir filmin yapımcılığını üstlendik. Şimdi de Yüksel Aksu'nun 'Entelköy' filminin yapımcılığını yapıyoruz.

Türk sinemasında daha önce yapılmamış bir şeyi yaptık: 'Will', yapımcısı Türk olan ilk yabancı filmdir! Bütçesi, bugüne kadar Türk sinemasında yapılmış en büyük bütçeli filmden daha büyüktür. Biz Galata Film olarak bu filme 12.5 milyon dolar harcadık. Film, 16 Mayıs'ta Cannes Film Festivali'nde gösterime girdi. Filmde, Bob Hoskins gibi dünyaca ünlü oyuncular rol alıyor. Film, 11 yaşındaki bir çocuğun Liverpool'dan çıkıp İstanbul'a kadar uzanan kaçış hikayesini konu alıyor.

'Entelköy' de kriterlerimize uygun bir film. 'Dondurmam Gaymak' gibi ödüllü bir filmi yapmış yönetmenle çalışmak bizim için mutluluk verici. Yüksel Aksu demek, proje demektir. Bize göre lokal olmadan evrensel olabilmek mümkün değil. Yüksel Aksu da bu durumu ilk filmi 'Dondurmam Gaymak'ta fazlasıyla göstermiş bir isimdi.

YENİ FİLM PROJEMİZ VAR

Önümüzdeki aylarda başlamayı düşündüğümüz bir proje daha var... Muhsin Hamid adlı Pakistanlı bir yazarın 'Gönülsüz Kökten Dinci' isimli kitabı sinemaya aktarılacak. Filmde dünyaca ünlü isimler rol alacak. Mesela başrollerde Kristen Dunsk ve Kiefer Sutherland oynayacak. Türkiye'den de bir isim ile görüşmelerimiz devam ediyor. Filmin bütçesinin 15 milyon dolar olacağını düşünüyoruz. Hedefimiz; çekimlere gelecek ay başlayıp filmi 2012 Cannes Film Festivali'ne yetiştirmek. Film; Atlanta, New York, Bombay, Lahor ve İstanbul'da çekilecek.

FRAGMANI REKORA GİDİYOR

İlk kez 16 Mayıs'ta Cannes Film Festivali'nde gösterilen 'Will'in fragmanı rekora doğru gidiyor. Fragmanı 10 gün önce yayınlanmaya başlanan film, şimdiden video paylaşım sitesi Youtube'da 125 bin kişi tarafından izlendi. Maliyeti 12.5 milyon dolar olan filmde 2005 yılında Olimpiyat Stadı'nda oynanan Liverpool-Milan maçının görüntüleri de yer alıyor.

Günaydın

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türk Sinemasında Bir İlk!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.