IMDb'nin Top 250 listesinde yer alan iki Türk Filmi

IMDb'nin Top 250 listesinde Türk yapımı iki film bulunuyor. Listenin 137.sırasında Çağan Irmak'ın yazıp yönettiği Babam ve Oğlum, 204.sırasında ise Yavuz Turgul'un yazıp yönettiği Eşkıya filmi bulunuyor

SİNEMA .
ımdbnin top 250 listesinde yer alan iki türk filmi

BABAM VE OĞLUM

 

babam ve oğlum ile ilgili görsel sonucu

 

Yapım : 2005

Tür : Dram, Aile

Yönetmen : Çağan Irmak

Senaryo : Çağan Irmak

Oyuncular : Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Ege Tanman, Yetkin Dikinciler, Halit Ergenç, Özge Özberk, Tuba Büyüküstün

Süre : 113 dakika

IMDb Puanı / Sıralaması :     8.2   /   137 .sırada

 

Babam ve Oğlum'da, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir küçük Deniz, annesini henüz doğmadan önce kaybetmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir evde yetiştirilmiştir. Babası dışında tanıdığı tek bir akrabası bile yoktur. Taki babası Sadık, bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar... Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır. 
Köye vardıklarında Sadık yıllar önce küstüğü babasını ilk kez görüyordur. Aralarındaki bu üskünlük kolay kolay geçecek cinsten bir durum değildir. Sadık'ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan tedirgindir de. Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.
 Sinemamızın en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi türünde klasikleşmiş filmlerden biri.

 

 

 

EŞKIYA

 

eşkıya 1996 ile ilgili görsel sonucu

 

Yapım : 1996

Tür : Dram / Suç

Yönetmen : Yavuz Turgul

Senaryo : Yavuz Turgul

Oyuncular : Şener Şen, Uğur Yücel, Sermin Hürmeriç, Yeşim Salkım, Kamran Usluer, Ülkü Duru, Özkan Uğur

Süre : 128 Dakika

IMDb Puanı / Sıralaması : 8.1   /   204 .sırada

 

Eşkiya, hapse düşmesine neden olan arkadaşının peşine düşen bir adamın hikayesini anlatır. 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkiya yakalanır ve hapse atılır. Yıllar içinde kimi hastalıktan, kimi hesaplaşma sonucu ölür. Biri hariç... 35 yıl sonra Hapisten çıkınca Baran’ ın ilk işi köyüne dönmek olur. Yıllar önce hapse girmesine en yakın arkadaşının sebep olduğunu öğrenir. Bu en yakın arkadaşı onun çocukluk aşkını alarak İstanbul’ a gitmiştir. Baran da onu bulmak üzere İstanbul’un yolunu tutar.
Yavuz Turgul'un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Türkiye sinemasının unutulmaz filmlerinden Eşkıya'nın başrollerinde Şener Şen, Uğur Yücel, Şermin Hürmeriç ve Yeşim Salkım bulunuyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git IMDb'nin Top 250 listesinde yer alan iki Türk Filmi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.