Baba Aziz Ekranlara Geliyor

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir'den tasavvufu masalsı bir anlatımla aktaran bir yapım.

SİNEMA .
baba aziz ekranlara geliyor

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir'in çektiği 2005 yılı yapımı Bab' Aziz tasavvufu masalsı anlatımla aktarıyor. Bu yalın ve mistik yol hikâyesi, müziği ve görüntülerinin yanı sıra, tasavvufi öğelerle bezenmiş ve Mevlana'dan esinlenmiş diyaloglarıyla da dikkatleri çekiyor.

Videoyu izlemek için tıklayın...

Her 30 yılda bir sufilerin çölün ortasında gerçekleştirdikleri toplantı yerini bulmaya çalışan kör bir derviş olan yaşlı Baba Aziz'in ve torunu İştar çölde bir fırtınaya yakalanmışlardır. Fırtına diner, İştar dedesinin yüzündeki kumları temizler, sonra tutar dedesinin ellerinden, -onun gören gözüdür- onu buluşacağı yere götürürken yol arkadaşı olur.

Aslında tersidir, dedesi tutar İştar'ın ellerinden -onun gören kalp gözüdür- onu buluşacağı yere götüren yol arkadaşı olur. Bu yolda İştar'ın öğreneceği çok şey vardır ve bu yol, uzundur. Çıktıkları uzun çöl yolculuğunda ilginç insanlarla karşılaşırlar. Bu uzun yolda Bab'Aziz ve İştar'a ihtiyarın torununa anlattığı altı farklı hikâye de eşlik edecektir.

Orijinal Adı:Bab Azez

Yönetmen: Nacer Khemir

Oyuncular: Parviz Shaminkhou, Maryam Hamid, Hossein Panahi

Bab Azez bu akşam 21.30'da 24 TV'de
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Baba Aziz Ekranlara Geliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.