Hz.İsa'ya 200, Hz.Muhammed'e 1 film yapıldı

İran sinemasının usta ismi Mecid Mecidi, Hz. Muhammed'in çocukluğunu anlatan son filmi 'Muhammed'de Hz. Peygamber'in yüzünün görünmeyeceğini söyledi.

SİNEMA .
hz.isaya 200, hz.muhammede 1 film yapıldı

İran sinemasının usta ismi Mecid Mecidi, Hz. Muhammed'in çocukluğunu anlatan son filmi 'Muhammed'de Hz. Peygamber'in yüzünün görünmeyeceğini söyledi. 7. Sinemardin Film Festivali'ne katılan yönetmen, İslamiyet'e neden ihtiyaç duyulduğunu anlatacak.

İran sinemasının usta ismi Mecid Mecidi, Hz. Muhammed'in çocukluğunu anlatan son filmi 'Muhammed'de Hz. Peygamber'in yüzünün görünmeyeceğini söyledi. 7. Sinemardin Film Festivali'ne katılan yönetmen, İslamiyet'e neden ihtiyaç duyulduğunu anlatacak.

Önceki gün başlayan 7. Sinemardin Film Festivali'nde dün İranlı usta yönetmen Mecid Mecidi basının karşısına çıktı. Söz konusu Mecidi olunca, İslâm âleminin gündeminde olan son filmi soruldu. 'Muhammed' adıyla çekilen film, Hz. Peygamber'in yüzünü göstereceği gerekçesiyle başta El-Ezher Üniversitesi olmak üzere tartışmalara sebep olmuştu. Mecidi'nin Mardin'de yaptığı açıklamalar, tartışmaların seyrini değiştirecek gibi görünüyor.

Şimdiden merakla beklenen filmiyle ilgili ilk kez konuşan yönetmen, İran hükümetinin filme maddi yönden destek olmadığını ancak 'ulema desteği' ve manevi destek gördüğünü söyledi. Filmlerinde genellikle ünlü oyuncuları tercih etmeyen Mecidi, yeni filminde de bundan vazgeçmiyor. 'Muhammed' için, uzun araştırmalar sonucu bulduğu tiyatro ve sinema oyuncularını tercih etmiş.

'DÜNYA SİNEMAYLA DÖNÜYOR'

İslam dünyasında daha çok yazıya yer verildiğini söyleyen Mecidi'ye göre görüntüye çok önem verilmiyor. Bu konuda bir karşılaştırma yapan yönetmen, böyle bir filmi çekmesinin arkasında yatan nedenleri de sıraladı: "Hıristiyanlıkta görüntü çok önemli. İsa peygamber hakkında 200'e yakın, Hz. Musa hakkında 70, Buddha ile ilgili de 40'a yakın film var ama Hz. Muhammed hakkında sadece bir film var. Yaşadığımız dünya iletişim dünyası. O yüzden mümkün olduğunca İslamiyet'i anlatan, onun gerçek ve iyi yüzünü gösteren filmler çekmeliyiz. Çünkü artık dünya sinemayla dönüyor. İslam'ın dünyada kötü tanıtılan ve gösterilen yüzünü dert ettiğim İslam'ın aslında bir barış, sevgi ve kardeşlik dini, olduğunu benimsediğim ve bu yönde mesajlar içerdiğini önemsediğim için bu filmi yaptım. Taliban'ın başka bir yaklaşımı ve algısı var. Suudilerin başka bir algısı var ve bütün bunlar dünyada İslam'ın yanlış anlaşılmasına neden oluyor. Aslında gerçek İslam yanlış anlatılıyor ve bu durum dünyanın gözünde İslam'ı terörize ediyor."

Filmdeki bakış açısının İslam'ın genel bakışı olmadığını savunan Mecidi, filmi herkesin sevip izleyebileceğini de belirtti. Filmin radikal bakış açısı olmadığını vurgulayan yönetmen, filmin konusuyla ilgili bilgiler de verdi: "Filmde Hz. Muhammed'in peygamber olma sürecine kadar olan zaman anlatılıyor. Yüzü gözükmeyecek ama 14 yaşına kadar sesini duyacağız. Filmde neden İslamiyet'e ihtiyaç duyulduğu anlatılıyor, çünkü o zamana kadar kölelik vardı."

Filmografisinde İran'ın yoksul yüzüne değinen Mecidi, bu filminde daha zengin bir anlatım ve iyi olanaklar kullandığını söyledi. İki yıllık araştırmalar sonucunda 50 milyon dolar bütçe ile çekilen filmin şu an yüzde ellisi tamamlanmış durumda. Türkiye'den de filme destek olmak isteyenler olduğunu söyleyen Mecidi, TRT ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüştüklerini ama bir sonuca varamadıklarını da belirtti.

Time Türk

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hz.İsa'ya 200, Hz.Muhammed'e 1 film yapıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.