Trier, Cannes'te "İstenmeyen Adam" Oldu!

Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier'in Adolf Hitler ile ilgili sözleri başına iş açtı...

SİNEMA .
trier, canneste istenmeyen adam oldu!

 Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier, Adolf Hitler ile ilgili sözleri yüzünden 64. Cannes Film Festivali Komitesi tarafından ''istenmeyen adam'' ilan edildi. 

Festival Komitesi, yayımladığı bir bildiriyle, Danimarkalı yönetmenin açıklamalarını sert şekilde kınadı. Komite bununla birlikte, yönetmenin filminin yarışma kategorisinden çıkarılmadığını bildirdi. 

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: 
''Festival, dünyadaki bütün sanatçılara eserlerini tanıtma ve kendilerini ifade etme özgürlüğü için bir tribün sağlar ancak bu tribünün Danimarkalı yönetmenin kabul edilemez ve hoşgörülemez sözleriyle kullanılmasından derin üzüntü duyuyoruz'' denildi. 

 Düzenlediği basın toplantısı sırasında "Hitler'i anladığını", "İsrail'in de artık can sıkmaya başladığını" belirten Lars Von Trier, festivalde soğuk bir havanın esmesine yol açmıştı. 

Bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken Trier, "Sadece adamı (Hitler'i) anladığımı söylüyorum. O kadar iyi bir herif değil ama onu çok anlıyor ve ona biraz da sempati duyuyorum" demişti. Yahudilere karşı olmadığını söyleyen Trier, "Fazla Yahudi taraftarı da değilim, çünkü artık İsrail gerçekten de can sıkmaya başladı" ifadelerini kullanmıştı. 

Festival yetkililerinin isteği üzerine özür dileyen Lars Von Trier, yayımladığı bir açıklamada, "Eğer bu sabah sarf ettiğim sözler birilerini incittiyse, hakikaten özür dilerim, ben ne bir Yahudi düşmanıyım, ne bir ırkçı, ne de bir Nazi" ifadelerini kullanmıştı. 

Danimarkalı yönetmen 2005 yılında yaptığı açıklamada, "Benim işim tahrik etmek çünkü bu şekilde iyi film yaparsınız" demişti. Trier festivale, başrollerde Kirsten Dunst ve Charlotte Gainsbourg'un oynadığı "Melankoli" adlı film ile katılıyor.
 

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Trier, Cannes'te "İstenmeyen Adam" Oldu!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.