Nazizm'le Yüzleşmek

Kusursuz ırk programının dramatik sonuçlarını anlatan üç bölümlük belgesel dünya tarihinin trajik yakın geçmişine de ışık tutuyor.

SİNEMA .
nazizmle yüzleşmek

Aslı Selçuk

2. Dünya Savaşı’nın sonunda Nürnberg duruşmalarıyla Nazi Almanyası’nın en yüksek rütbelileri adalete teslim edilmelerine karşın bazı Naziler dünyanın dört bir yanına kaçtılar.

İsrail’deki Simon Wiesentahl Merkezi’nde çalışan son Nazi avcısı Efraim Zuroff, günümüzde yaşları doksanın üzerinde olan bu katilleri saklandıkları deliklerden bulup çıkartmak, duruşmaya götürmek için Son Şans Operasyonu’nu başlattı.

En çok arananlar içinde hastalarını kurbanlara dönüştüren Dr. Aribert Heim, öteki adıyla Dr. Ölüm, Novi Sad katliamında büyük rolü olan Macar polisi Sandor Kepiro, Hırvatistan’da Yahudi, Sırp ve çingeneleri toplama kampına yollayan polis şefi Milivoj Asner yer alıyor. Bu adamlar bu korkunç rejimle nasıl uzlaştılar, bugüne dek suçlarıyla hesaplaşmadan  kendilerine nasıl katlandılar, kendilerini temize çıkarabilecekler mi sorularını soran dramatik çalışma bu savaş suçlularının kendilerini yine de suçlu duyumsamadıklarını belgeliyor.

Hayat Çeşmesi projesini yaratan SS lideri Heinrich Himmler, Lebensborn adlı özel evler kurdu. bu evlerde yetişen çocukların soyağaçları araştırılıyor, soya Yahudilik asla karıştırılmıyordu.

Üstün ırk projesinde yetiştirilen çocukların babaları anonimdi, SS’ler bu yeni üreme sisteminin tohumları oldular.

Genetik olarak çürüklere, zayıflara, güçsüzlere yer olmayan Nazi Almanyası’nda zorunlu kısırlaştırmalar, ötanaziler gerçekleştirildi.

Polonya, Ukranya ve Rusya’dan ari çocuklar çalındı, 150 bin çocuk köklerinden habersiz büyüdü. Bu yetimlerse ebeveynlerinin  suçlarıyla yüzleşmek zorunda kaldılar.

Belgeselin tartıştığı bu derin, ağır sorular izlenmesinin vazgeçilemezliğinin de altını çiziyor.

The Last Nazis: The Hunt for Doctor Death, Most Wanted,
Children of the Master Race (Son Naziler)

Yönetmen: Dov Freedman / 3 bölüm, 150 dakika, 2009/ Tiglon.

Format: Dvd.

Cumhuriyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nazizm'le Yüzleşmek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.