Türk sineması Montreal'de boy gösterecek

Uluslararası alanda büyük başarılar kazanan Türk sinemasının şimdiki durağı Montreal olacak.

SİNEMA .
türk sineması montrealde boy gösterecek

Köklü sinema festivallerinden Uluslararası Montreal Film Festivali'nde bu yıl Türkiye konuk ülke olacak ve 'ana yarışma' bölümünde Türk filmleri ödül için yarışırken 'Turkish Film Focus' seçkisinde de bir çok film sinemaseverlerle buluşacak.

Sinema sanatını stratejik bir sektör olarak gören Kültür ve Turizm Bakanlığı dünyanın dört bir tarafında düzenlenen önemli sinema etkinliklerinde Türkiye ve Türk sinemasının tanıtımına büyük destek veriyor. Dünyanın en önemli film festivallerinde yer alan Türk filmleri büyük başarılara imza atarken yeni fikir, proje ve teknoloji alışverişleri yapılıyor. Kültürel diplomasi için de büyük fırsat olarak değerlendirilen etkinlikler ile turizm ve tanıtıma da katkı sağlanıyor.

Bu kapsamda, bugünden 5 Eylül'e kadar sürecek ve bu yıl 40'ıncı kez gerçekleşecek, Kanada'nın en eski ve Kuzey Amerika'nın en önemli film festivallerinden birisi kabul edilen 'Uluslararası Montreal Film Festivali'nde Türkiye konuk ülke olarak yer alacak.

Isabelle Adjani ve Willem Dafoe gibi dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının da yer alacağı etkinlik, Türkiye ve Türk sinemasının bölgedeki tanıtımına büyük katkı sağlayacak.

Festivalin 'ana yarışma' bölümünde Türk filmleri ödül için yarışırken 'Turkish Film Focus' seçkisinde de bir çok film izleyiciyle buluşacak.

Yönetmen Seren Yüce'nin 'Rüzgarda Salınan Nilüfer' filmi, 'World Film Competition' bölümünde, yönetmen Hande Gözde Kural'ın 'Toz' filmi ile yönetmen Görkem Yeltan'ın 'Yemekteydik ve Karar Verdim' filmi, 'First Films' bölümünde, yönetmen Can Yücel'in 'Yaktın Beni' filmi ise 'Regard" bölümünde ödül için yarışacak.

Türkiye'nin konuk ülke olmasından dolayı gerçekleştirilecek, 'Turkish Film Focus' bölümünde ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kasaba' ve 'Koza', Ufuk Bayraktar'ın 'Kümes', Emre Konuk'un 'Çırak', Bedir Afşin'in 'Son Kuşlar' filmleri ile Türk sinemasının mihenk taşlarından Ömer Lütfi Akad'ın önemli klasiği 'Gelin' filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türk sineması Montreal'de boy gösterecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.