"Bu filmle insanların bilinçlenmesini umut ediyorum"

"Altın Ayı" ödülü kazanan yönetmen Rosi, sığınmacıları anlattığı filmiyle ilgili, “Bu gerçekten güçlü bir film ve bununla insanların gerçekten bilinçlenmesini, duyarlı olmalarını ümit ediyorum” dedi.

SİNEMA .
 bu filmle insanların bilinçlenmesini umut ediyorum

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) “Altın Ayı” ödülüne layık görülen “Fuocoammare” filminin yönetmeni Gianfranco Rosi, İtalya’nın Lampedusa adasındaki sığınmacıların durumunu anlattığı filmle insanların bu konuda bilinçlenmesini ümit ettiğini söyledi.

Rosi, ödül töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Altın Ayı” ödülünün kendisi için ne anlama geldiğine ilişkin soruya, “Büyük bir sorumluluk” yanıtını verdi.

Filmi 1,5 yıl önce çekmeye başladığında Afrika’dan İtalya üzerinden Avrupa’ya giden sığınmacıların çok gündemde olduğunu anımsatan Rosi, Lampedusa adasının sığınmacılar için Avrupa’ya açılan kapı olduğunu söyledi.

Filminin siyasi anlamda bağımsız bir film olduğunu söyleyen Rosi, "Bu gerçekten güçlü bir film ve bununla insanların gerçekten bilinçlenmesini, duyarlı olmalarını ümit ediyorum" dedi.

"Lampedusa'da da seyrettirilebilir"

“Fuocoamare” filmini Lampedusa’da yaşayanlara da izlettireceğini belirten Rosi, orada çok sayıda kişinin sığabileceği büyük bir salonun bulunmadığından filmin gösteriminin çok zor olduğunu ifade etti.

İtalyan yönetmen, filmi adadakilere izlettirmek için güzel havayı beklemek gerektiğini, yapımın ancak açık hava sinemasında gösterilebileceğini aktararak, mayıs ayında filmi Lampedusa’da seyrettirilebileceğini dile getirdi.

Filmin belgesel tarzında olduğunu anımsatan Rosi, “Belgesel filmde resimlerin gücünü kullanmak çok önemli” sözlerine yer verdi.

Rosi, insanların Lampedusa’ya gelmek için bindikleri gemilerde hayatlarını kaybettiklerine dikkati çekerek, bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını söyledi.

"İşkenceden ve savaştan kaçıyorlar"

Filmde rol alan Pietro Bartolo da festivale katıldığı için mutlu olduğunu belirterek, “Burası benim dünyam değil. Ben oyuncu değil, doktorum. Sığınmacılarla ilgileniyorum. Lampedusa’ya gelen sığınmacılar, acı çekmekten, işkence görmekten ve savaştan kaçıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Berlinale’de “Smrt u Sarajevu” filmiyle Jüri Büyük Ödülü’nü alan yönetmen Danis Tanovic de festivalde ödül kazandığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Berlin’de 11 Şubat’ta başlayan 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 18 film "Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" için yarışmıştı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Bu filmle insanların bilinçlenmesini umut ediyorum"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.