Fransa'yı Türk yönetmen temsil edecek

Deniz Gamze Ergüven'in yönettiği 'Mustang' filmi 88. Oscar Ödülleri'nde Fransa adına 'en iyi yabancı film' dalında yarışacak.

SİNEMA .
fransayı türk yönetmen temsil edecek

Fransa'yı bu yıl düzenlenecek 88. Oscar Ödülleri'nde Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in filmi 'Mustang' temsil edecek.
Fransa Sinema Komitesinden yapılan açıklamada, 'Mustang' filminin 'en iyi yabancı film' dalında aday gösterildiği duyuruldu. Komite, 5 aday arasından tamamı Türkçe olan Ergüven'in filmini seçti.
Adaylar arasında, yönetmenler Jacques Audiard'ın 'Dheepan', Catherine Corsini'nin 'La Belle Saison', Xavier Giannoli'nin 'Marguerite' ve Stephane Brize'nin 'La Loi du marche' filmleri yer alıyordu.
Daha önce Türkiye'nin adayı olarak yarışmak isteyen filmin yapımcısı Charles Gillibert, Türkiye'nin Oscar adayı olarak Kaan Müjdeci'nin 'Sivas' filmini göstermesi sonrası kararını Fransa yönünde kullanmıştı.
Le Figaro gazetesine konuşan Gillibert, filme çok güvendiğini ve Oscar ödülü kazanabileceklerini belirtti. Gillibert, filmin eğitim hakkı, kadın hakları ve özgürlük gibi Fransa'nın temel değerlerini taşıdığını vurguladı.
Film 68 Cannes Film Festivali'nde Europa Cinemas Label ödülüne layık görülmüştü. 'Mustang' ayrıca 21. Saraybosna Film Festivali'nde 'En iyi film' büyük ödülünü ve en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı. Ergüven'in yönettiği film ayrıca Avrupa Parlamentosunun bu yılki Lux Sinema ödülüne aday gösterilmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fransa'yı Türk yönetmen temsil edecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.