Dolunayda Beliren Korku: Kurt Adam

Belki de her dolunaydaki uluma sesi, bir efsanenin başlangıcıdır. Dolunay çıktığında, sivrilen kulakları uzayan tüyleriyle insanoğlu bambaşka bir varlık olur.

SİNEMA .
dolunayda beliren korku: kurt adam

Hazırlayan: Hatice Özgiden

Belki de her dolunaydaki uluma sesi, bir efsanenin başlangıcıdır.

Küçükken izlediğimiz o filmlerden hangimiz korkmazdı? Sonra yanımızda annemiz ya da babamız olmadan odadan çıkamazdık. Biraz daha cesaretlilerimizse, tek başına odadan çıkar; ancak sürekli arkasını, sağını, solunu kollardı. Dönüş yolunda ise koşarak odanın kapısında biter; ama odaya giderken sakin görünmeye çalışarak girerdi.

Dolunay çıktığında, kulakları sivrilen, yüzündeki, ellerindeki tüyler uzamaya başlayan insanoğlu bambaşka bir varlığa dönüşür. Çoğu, bu durumdan hoşnut değildir; ancak bu durumla yaşamasını öğrenir.

BİR EFSANE KURT ADAM
Eski Yunanlılar ve Karadeniz'in kuzey kıyılarına yerleşmiş İskitler, bölge yerlileri Neurianları sihirbaz olarak kabul ediyorlardı. Bu büyücülerin her yıl birkaç gün için kurda dönüştüklerine inanıyorlardı.

Bir görüşe göre yüzyıllar önce, insanlığın erken tarihlerinde kurt adam doğal olmayan bir istekle insan etine açlık duyan bir canlı türü olarak kabul edilirdi. Bu insan, çeşitli büyülerin yardımıyla dilediğinde yırtıcı bir kurda dönüşmenin bir yolunu bulmuştu. Eskilerin söylediğine göre, kurda dönüşen kişi insan sesini ve insan gözlerini muhafaza eder. Ancak vahşi dört ayaklı kurdun kuvvet ve kurnazlığını taşırdı. Kurt adamın kim olduğunu ses ve gözlerinden tanımak mümkündü.

Eski Yunan ve Roma geleneğinde bir insanın kurda dönüşmesi, bir ceza olarak simgeleniyordu. Böyle bir olayı M.S. 64-113 yıllarında yaşamış olan Plinius şöyle anlatıyordu: "Tanrılara insan kurban etme törenlerinden birinde kurban gölün kıyısından alındı; ancak kurban kaçarak karşı kıyıya yüzdü. Karaya çıktığında kurda dönüşmüştü. Bundan sonraki dokuz yıl boyunca yanında bir grup insanla kırlarda dolaştı. Eğer bu süre içinde insan etine yaklaşmazsa yeniden insan olacaktı. Nitekim kurtuldu ama hayatının dokuz yılını kurt olarak yaşadı”.

15. ve 16. yüzyıllarda kurt adama dönüşme inancı, tüm Avrupa'da büyücülük ve cadılıkla aynı kefeye konuyordu. Özellikle Fransa ve Almanya'da kurt adam olduğundan şüphe edilen biri, acımadan yakılır ya da asılırdı.

Dört yüz yıl önce katiller, Avrupa’yı dolaşıp kurbanlarını hayvani bir hırsla öldürürlerdi. O zamanlar onlara “Psikopat” ya da “Cani manyak” veya “Şehvet katili” denmezdi. Onlara Likantrofi denirdi. Bu ifade, iki Yunanca kelimenin, Lykos (Kurt ) ve Antropos (Adam) birleşmesinden oluşmuştu. Modern psikiyatri, ortaçağın kurt adamlığı yerine, bize “Anti sosyal kişilik bozukluğu” gibi kavramlar sunmuştur.

KURT ADAMLARIN ÖZELLİKLERİ
Avrupa'da, 1520-1630 yılları arasında kayıtlara geçmiş 30 bin kurt adam vakası vardır. İnanışa göre kuduz bir kurt ya da kurt adam tarafından ısırılan bir insan, kurt adam olmaktadır. Dolunay altında açıkta uyumak, kurtların içtiği sulardan içmek de tehlikeliydi. İsviçreli filozof doktor Paracelsus'a göre kurt adamlar, öteki dünyada ruhu huzura kavuşamayan kimselerdi. Geceleri şiddet duygularını doyurmak isteyen kişilerin de büyü ile kurt adam olabileceğine inanılıyordu. İnanışa göre kurt adamlar kıllı postlarını, insan biçiminde iken derilerinin altına gizlerler. Dolunaylı gecelerde kurda dönüşür ve insanları gırtlaklarından ısırarak öldürürler.

Başka bir inanca göre de kurt adam tesadüfi olarak ya da kendi isteği ile kurda dönüşür. Kurt biçimine giren bir kişi yalnızca gözlerinden ve sesinden tanınabilir. Çünkü sadece bu özellikleri değişime uğramaz. Kurt adamı yakalamak için giysileri saklanır; çünkü o zaman kurt adam insana dönüşemez. Bir kurt adam olağan silahlarla ölmez; kurt adamı öldürebilmek için gümüş kurşun ya da gümüş kılıç gerekir. Yaralanan ya da ölen kurt adam, hemen insana dönüşür. İnsan şekline döndüğünde, eğer yaralı ise, yaraları da iyileşir. Kurt adama üç kez adı ile seslenmek de onu insana çevirebilir.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÖNEMLİ KURT ADAM FİLMLERİ
Bu türdeki filmlerde kurt adam genellikle burjuvazi mensubudur. Gotik, korkunç görünümlü köşklerin içinde, dolunaydaki ulumayla başlayan ürkütücü olaylar dizisini izleriz. Kurt adam, bazen işlediği bir suçun diyetini ödemek için kurt adam olur ve bu durumdan kurtulmaya çalışır. Bazen de kendisiyle birlikte başka bir insanı da kurt adam/kadına dönüştürür.

İlk kurt adam filmi 1913 tarihli kısa metrajlı The Werewolf’dur. Onu takip eden zamanda, uzun metrajlı ilk kurt adam filmi olan Werewolf of London (1935) çekilir.

Bu iki film öncü gibi görünse de kült haline gelmiş olan kurt adam filmi The Wolf Man (1941)’dir. Bu film, hikayesi, mitik öğeleriyle öncü niteliğindedir. Filmde, kurt adam sadece bir canavar olarak değil insani yönüyle de gösterilir. Bir medyumun kendisini ısırmasıyla birlikte kurt adama dönüşen bir aristokratın öyküsü anlatılır.

1941’den sonra I Was A Teenage Werewolf (1957), The Curse of the Werewolf (1961), The Werewolf Of Washıngton (1973) gibi filmler çekilir; ancak adlarından söz ettirmezler.
1980’lere gelindiğindeyse kurt adam filmlerinde artış söz konusudur; bu dönemde yapılan çoğu film birçok yönden eleştirilse de türün devamı adına birer başarı olarak kabul edilebilir. The Night of the Werewolf (1981), filmin orijinal ismi “El Retorno Del Hombre-Lobo” ismini taşıyor. İspanya yapımı olan film, bu on yılda yapılan filmler arasında başarılı olanlarından biridir. Wolfen (1981), Kızılderililer’in hep bilinen mücadelelerinin “Kızılderili Kurt Adam” biçimiyle anlatımıdır. An American Werewolf in London (1981), filminde kurt adam, ilk kez şehir hayatına taşınır. The Howling (1981), film kurt adamları, seri katiller olarak resmeden en iyi filmdir. The Company of Wolves (1984), Kırmızı Başlıklı Kız hikayesinden yola çıkarak bir kurt adam hikayesi oluşturur. Silver Bullet (1985), Stephen King uyarlamalarının en kötüsü olarak anılır.

Ve… 1994’e geldiğimizde, Jack Nicholson’ın adı geçtiğinde, çoğumuzun zihninde beliren resmin sahibi film: Wolf. Bu filmle kurt adam aristokrasiden çıkarak orta sınıfa mensup bir canlı haline gelir. Kurt adam patronunun kızına aşık olur. Film kapitalizme karşı duruşuyla da dikkat çeker.
Günümüzde, 2000’lerde yapılan kurt adam filmleriyse daha çok kurt adam vampir buluşması şeklinde. Modern hayatın içinde “normal” insanlar gibi yaşayan canlılar. Bunlara örnek, Underworld (Karanlıklar Ülkesi, 2003-2006-2008) serisi ve Twilight (Alacakaranlık, 2008-2009) serisi.

Yeryüzünün son kurt adam filmiyse bu hafta vizyona girecek olan The Wolf Man (Kurt Adam). Film, 1941 yapımı The Wolf Man’in yeniden çevirimi. Filmin yönetmeni, Joe Johnston. Başrollerdeyse Anthony Hopkins (Sir John Talbot), Benicio Del Toro (Lawrence Talbot), Hugo Weaving (Det. Aberline), Emily Blunt (Gwen Conliffe) yer alıyor. Film, aslına sadık; ancak ufak değişikliklere sahip. Uzun zamandır izleyemediğim, çocukluğumun “özlediğim” film türü, diyorsanız bu filmi de mutlaka izlemelisiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dolunayda Beliren Korku: Kurt Adam
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • murat Pazartesi, 15:17

  gizli kurt gel beni de ısır bende sürüye katilayım daha güçlü olursun
 • Gizli kurt Pazar, 21:47

  Size yemin ederim ki geçen gün doluna ayda 2 kişiyi falan ısırdım sonra onlarda dönüştü ger dolunay tepelere çıkıp ark çağırıyor yani bağırıyoruz inliyoruz auuuuu diye
 • Defne Pazar, 21:44

  Ten Woolf u niye eklemediniz orada kurt adam olmak isterdim
 • Asya Pazar, 17:57

  Teen wolf kurt olmak istiyorum
 • esma Çarşamba, 15:47

  Teen wolf var hala çekiliyor oda baya guzel ama dizi
 • umut efe Cumartesi, 13:25

  kurt adam gerçekmi milmiyorum
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazartesi, 29 Haziran

 • yusuf efe Cumartesi, 13:39

  arkadaşlar baybay
 • yusuf efe Cumartesi, 13:39

  derek ben kurta dönüşüyarum
 • yusuf efe Cumartesi, 13:37

  aygun üzülme bende kurt olduğumu öğrenince havalara uçtum ham de okulda
 • DEREK Perşembe, 23:05

  YAW GEÇEN SEFER DOLUNAYDA DONUŞDUR AMA KONTROL EDEMEDIM 2 3 KIŞIYI ISIRDIM ONLARDA BENIM GIBI OLDULAR
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 8 Kasım

 • Buğra Perşembe, 17:44

  Deniz Teen wolfu çok izleme istersen :D
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Çarşamba, 13 Ağustos

 • kezban Çarşamba, 18:55

  kurt adamlar ..........


  a) gerizekalı b) fena değil c) süper
 • Kurt kadın Pazar, 20:49

  Ben Kurt adam değil Kurt Kadın oluyorum. Ama vejeteryan Kurt Kadınıyım. Ama nedense et değil de daha çok zeytinyağlı sebzeleri tercih ediyorum. Özellikle Girit mezeleri favorim!
 • efeberat Çarşamba, 11:10

  kurt adam olmayı
 • emre Pazar, 16:33

  ben gözlerimi kırmızı yabaliyorum ama alfa olamıyorum
 • Aygun Pazartesi, 17:38

  Mende kurt adam olmaq isterdim ama malesef artiq yoktur...hep isterdim tarihde yasayim tarihi cok seviyorum......
 • ALFA Cuma, 10:59

  Dün akşam bir rüya gördüm kurtadam olmuştum sabah uyandığımda elbisem üstümde yoktu.

  Anlamıyorum
 • ALFA Çarşamba, 23:36

  Bugün Dolunay !
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 3 Haziran

 • Kby Pazar, 09:57

  bende dolunay olduğu zaman yatağımda kıllar görüyom . Kemik çok seviyorum.gözlerim kırmızı gibi birşey oluyor.
 • M.Y Çarşamba, 14:51

  ARKADAŞLAR SİZE TAVSİYEM EĞER VAHŞİ HAYVANLARIN BULUNMADIĞI ORMAN VARSA EVİNİZE YAKIN 5-6 KİŞİLİK ARKADAŞ GRUBUNUZLA ORMANI KEŞFE ÇIKIN VE KAYBOLACAK KADAR UZAKLAŞMAYIN YANINIZDADA SOPA FELAN GÖTÜRÜN ORMANDA ÇOK İYİ ULUMA SESİ ÇIKARAN ARKADAŞINIZ ULUYUP ALFA DİYE BAĞIRSIN GELİRSE SİZDE ONLARDAN BİRİ OLABİLİRSİNİZ GELMEZSE ŞANSINA KÜS ORMANINIZDA KURT ADAM YOKTUR.
 • M.Y Salı, 20:35

  ARKADAŞLAR BİDE SİZİN ONLARA DEĞİL ONLARIN SİZE İHTİYAÇ DUYMASI GEREKİR ÖRNEK:BİR KURT ADAM SÜRÜ TOPLAMAK İSTERSE SERSERİ,SALAK KİŞİLERİ ALMAZ SÜRÜSÜNDE ONUN İÇİN AKILLI KİŞİLER BAŞTADIR.VAMPİRLERLE SÜREN SAVAŞLARIDA VARDIR VE ÇOĞU KURT ADAMLAR İNSANLARI KORUR.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 3 Aralık

 • M.Y Salı, 20:08

  Arkadaşlar Uzmanların Araştırmalarına Göre Dünyada 13.000 Vampir ve Her Ülkede Ortalama 3.000'De Kurt Adam Vardır.Bilinen 25 Kurt Adam Klanı Vardır Örnek:Black Furies Klanı.Dediğim Gibi Dünyada Yaklaşık 13.000 Vampir Vardır Ve Bunların Yaklaşık 700'ü Vahşi,Yani İnsanlarla Beslenir Geri Kalanları İse Hayvan Kanı İle Beslenir Bunada Örnek Veriyim Örnek:2002'De Amerikada Bi Hastanedeki Tüm Kan Tüpleri Çalındı Devlet Vampirlerin Çaldıklarını Biliyordu Ama Halk Ayaklanır Diye Gizli Tuttular Ve Bahane Söyleyerek Halka Yutturdular Gelelim Kurt Adamlara Örnek:Osmanlıların Savaştığı İtbaraklar (Kurt Başlılar) Ve Yaklaşık 22 Yıldır Wiscounsin'De Görülen Sürü Halinde Gezen Kurt Adamlar Söylenenlere Göre Boyları Yaklaşık 2 metre 2 Ayak Ve 4 Ayak Üstünde Gidebiliyorlar Üniversite Öğrencileri Onları Ormanda İnsan Dili Konuşurken Görüp Kaçmışlardır Ve O Kadar Çok Kişi Onları Görmüştürki Belgesel Ve Radyo Kanalı Açılmış. Wiscounsin'De Kurt Adamlar 1992'Den Beri Görülmeye Devam Ediyolar.
 • murat Pazartesi, 15:13

  bu dünyada en çok istediğim şey alacakaranlık filiminde ki kurt insan yeteneğine sahip olmak
 • anonim Cumartesi, 11:39

  galiba bn de kurt kızım her dakka ete susuyoru et geldimi kemiğine kadar yiyorum acaba kurt kız mıyım ben ???
 • Mustafa Cuma, 11:56

  Bende Alaca Karanlıktaki Gibi Bir Kurt Adam Olmak isterdim Ama Yalan işte ama eğer gerçekten varsa kurt adam vanpir falan gelsin bizim eve sakın unutmayın Kurt Adam diye bişey yok tur

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.