Uyursan Ölürsün!

Yüzbaşı Mete, "Uyursan Ölürsün!" diyerek bir anda hem askerlerini hem de izleyiciyi filmin havasına sokuyor.

SİNEMA .
uyursan ölürsün!

Hazırlayan: Muhammed Akaydın

Yönetmenliğini Levent Semerci’nin; senaryosunu, Hakan Evrensel'in “Güneydoğudan Öyküler” ve “Yer Eksi İki” kitaplarından esinlenerek Hakan Evrensel, M. İlker Altınay ve Levent Semerci’nin yazdığı ve 16 Ekimde vizyona giren “Nefes: Vatan Sağolsun” filmi bu sezonun en iyi açılış rekorunu 3 günde 334 bin 215 seyirciyle kırdı. 6 hafta içerisinde toplamda (www.beyazperde.com sitesine göre 26 Kasım itibariyle) 2 milyon 275 bin 188 seyirciyle bu sezon çıkan filmlere açık ara fark attı.

Nefes, Antalya'nın Tahtalı Dağı'nda bir karakol kurularak 21 ayda çekildi. Filmde tanınmış simalar göremedik. Daha önce bazılarının bildiği ama bu filmle herkesin tanıdığı Yüzbaşı Mete rolündeki Mete Horozoğlu dışında kalan kadronun hemen hemen tamamı konservatuar öğrencilerinden oluşuyor.

Film, 2365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu'nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesini anlatıyor.

Film, bir askerin uyuması ile pusuya düşürülen askerlerin karakola gelmesiyle başlıyor. Pusuda Yüzbaşı Mete'nin çok yakın arkadaşı ölüyor. Yüzbaşı Mete bunun intikamını almak istiyor. Karakola varıyor ve 40 askerini eğitmeye başlıyor. Askerlerini topluyor ve büyük bir ustalıkla rolünü oynayan Yüzbaşı Mete fragmanlarda izlediğiniz o harika konuşmayı yapıyor:

- Sevgilin var mı?
- Var.
- Yok artık. Başkasıyla evlenecek.

- Cenazende kardeşine resmini taşıtırlar ve 45 saniye kahraman olursun televizyonda!
 

Gibi replikler gerçekten olayın vahametini anlatıyor seyirciye. Bir anda filmin içinde buluyorsunuz kendinizi. Dolayısıyla filmden beklentiniz de artıyor. Ama sonrasında umduğunuzu bulamıyorsunuz. Yavaş yavaş filmin temposu ciddi bir şekilde düşüyor. Hıncal Uluç, "10 dakikada çekilecek bir belgesel" diyor filme. Haklılık payı olmakla birlikte o kadar da değil. Evet, film arasına kadar pek bir şey yok, doğru. Sadece birkaç duygusal telefon görüşmesi dışında. Hatta eğer sıkılgan biriyseniz filmi yarıda bırakıp gidebilirsiniz ama ben biraz daha sabredin derim.

Filmin ikinci yarısı başlıyor. Yine bir durağanlık var. Artık sonlara doğru gelirken bu mu film diyorsunuz?

Yine telefon görüşmeleri derken asıl film başlıyor. Karakol baskına uğruyor. Sahneler gerçekten çok gerçekçi. Askerlerin psikolojisi bozuyor. Delirenler oluyor. Kolu bacağı kopanlar vs. Gerçi biraz fazla duygusallık var diyebiliriz. Çünkü zaten beklenen bir baskın var. Askerler de ona göre hazırlanıyor. Ama sanki hiçbir şeyden haberleri olmayan, sınırdan ziyade gazinodaki askerlere saldırı yapılıyor gibi bir görüntü var. Filmin eksi yönleri arasında sayabiliriz bunu.

Ne kadar teknik hata olursa olsun filmin sonu gerçekten çok etkileyici. Bu yüzden filmi sonuna kadar izleyin, pişman olmazsınız.

Filmin ilginç yanlarından biri de sadece iki kadının oynaması. Hatta öyle ki konuşmaları bile yok. Asker filmi diyeceksiniz. İyi de askerin hiç mi annesi yok, halası yok, teyzesi yok, sevgilisi yok? Ama yok işte. Sadece telefon görüşmeleri var ve sadece seslerini duyuyorsunuz. Bunu şunun için diyorum; kimi yönetmenlerimiz malum sahneler olmadan film çekilmez, çekilse de izlenmez diyor. Pekâlâ çekilir, pekâlâ izlenir ve pekâlâ rekor kırabilir ve kırdı da.

Film öyle Kürtlere karşı olumsuz bir mesaj vermiyor. Hatta Kürt bir asker annesiyle Kürtçe konuşuyor ve bir ara yanık bir sesle çok güzel bir Kürtçe şarkı söylüyor. Sanıldığının aksine milliyetçilik propagandası da yapmıyor. Sadece vatan duygusunu ön plana çıkarıyor ve olanı, olması gerekeni gayet güzel veriyor. Bu da filmin ciddi artılarından biri.

Filmde koğuşta namaz kılan, Kur'an okuyan askerler var. Bu da bu vatanın gerçekliğini ifade ediyor. Yani Çanakkale'yi öyle topla tüfekle kazanmadık, askerlerdeki o iman gücüyle kazandık.

Hatta ilginçtir teröristlerin lideri Yüzbaşı Mete ile bir konuşmasında “benim halkımın da kanı var o bayrakta” diyor. Evet, gerçekten Türk bayrağında sadece Türklerin kanı yok. Türkün, Kürdün, Arabın, Çerkezin de kanı var. O yüzden malum açılım konusunda da aslında ayrılık yok. Sadece birilerinin kışkırtmasına geliyoruz gibime geliyor benim. Türk ordusunda Kürt vatandaşlar var. Eğer hepsi Kürtçülük yapmış olsa asla böyle bir şeyin olması mümkün olmazdı.

Ne ise bu konu çok su götürür. Filmin ilginç yanlarından biri de Mete Horozoğlu dışında kimsenin ön plana çıkmaması. Sadece Ege şivesiyle konuşan bir asker biraz ön plana çıkıyor. Onun dışında roller çok eşit dağıtılmış. Bu da oyuncudan öte filme odaklanmanızı sağlıyor.

Filmin ilginç repliklerinden birisi bir askerin, “Allah korusun, şimdi şehit mi olacağız?” sözüydü.

Başta da dediğim gibi film 21 ayda çekildi. Bütün oyuncular dağda o kadar vakit geçirdiler. Ailelerinden uzak kaldılar gerçekte. Oyunculardan birinin demesine göre telefon konuşmalarının çoğu oyuncuların gerçek aileleriyle konuşmasıydı. Bu da filmin ne kadar ciddi hazırlandığını gösteriyor.

Bir diğer ilginç nokta da oyuncuların hepsi gerçek isimleriyle oynuyor.

Son iki not: Birincisi; filmin korsana düşmemesi… Öyle bir hâle geldik ki korsanlarla röportaj yapılıyor ve korsan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan sevgi ve saygımızdan dolayı, Türk halkının bu filmi özellikle sinemalarda izlemesini istiyoruz. Böyle bir kararı genel olarak aldık. Kimse “Nefes: Vatan Sağolsun” filminin VCD ve DVD’sini yapmıyor, yapmak istemiyor. Bu karara uymayan insanları ise önce biz engelliyoruz.” diyor. Yorum sizin.

İkinci not ise uluslararası alanda muteber bir sinema sitesi olan IMDb’nin (Internet Movie Database) sitesinde 26 Kasım itibariyle 5962 kişinin oy ortalaması 8.8. www.beyazperde.com’da oy kullanan 1583 kişiden aldığı oyların ortalaması ise yine 8.8.

Benim oyum ise 8.5.

Hoşça bakın zatınıza.

Nefes filmiyle ilgili foto galeriyi görmek için tıklayın...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uyursan Ölürsün!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Elif Kurt Pazartesi, 20:39

  Filmi görmedim ama dün bir kardesim önce “Allah korusun, şimdi şehit mi olacağız?” repliğini paylastı benimle sonrada filmin fragmanını izledim. Fragman cok hosuma gitmisti aslında, bu yorumu okuyana kadar filmden daha fazlasını bekliyordun. Bir bayan olarak askerlik yapmadım ama abilerimden (her ne kadar benimkisi internet basında yaptıysada) ve arkadaslarımdan dinleğim hikayeler kafamda canlı bir resim olusmasını sağlamıstı ve fragman bunu daha canlı yapdı. Yorumun tarafsizlığına ve her acıdan filmi degerlendirdiği noktasına eyvallah ama birara filmin o muhtesem denilen sonunun tasvirinide ilerleyen satırlarda bulacağımı düsünmedim değil :). Yalnız birseyi cok merak ettim, bu filmde oynayan öğrenci kardeslerimizin dağda gecirdikleri 20 küsür ayı askerliklerine sayarlar mı acaba !?! :D
 • Pinhan... Cuma, 17:27

  Çok güzel anlatılmış film.. Tavsiyelerinize uyulacak, filmin arasında bırakıp gitmemek gibi.. :) Gitmeyi düşünüyoruz inş.. Teşekkürler! :)
 • ... Cuma, 17:00

  Filmi bensiz izlediğin için gıcık oldum, fekat güzel hazırlanmış haber.. Gitmek lâzım.. (:
 • abduLLah Cuma, 10:37

  fiLme gidemedim ama şu anda asker oLduğum için bende çok merak uyandırıyor mutLaka gidip izLeyeceğim hazırLıyanLara teşekkür ediyorum
 • Cuma, 03:59

  Hoşça bakın zatınıza.

  // genç sitesinde tarihin hitapları,, gülersin, gülersiiiinnnn
 • zat-ı şahane Perşembe, 20:36

  Öncelikle iyi hazırlanılmış bir yazı olmuş. Tebrik ederim, emeğinize sağlık.

  Film hakkında ben de bir,iki yorumda bulunmak istiyorum. Nefes filmi çıkmak üzereyken internette fragmanını izlemiştim. Çok etkileyici bir film olacağı belli oluyordu. Fakat fragman bende filme karşı önyargı da oluşturmuştu. Toplumun hassas olduğu konularda, kutsal duyguları kullanarak tehlikeli duygular yaratma olasılığı ya da amacı hoşuma gitmemişti. Böyle bir amacı olmasa bile hassasiyetlerimizden kazanç sağlanacağını düşünmüştüm. Fakat yukarıdaki değerlendirmede filmde olması gerekeni verdiği ve aşırıya kaçılmadığı söyleniyor.

  Bu yorumlardan sonra ben de, sinemada olmasa bile, filmi izlemeyi düşünüyorum. O zaman size katılıp katılmayacağıma karar vereceğim. :)
 • burak Perşembe, 19:04

  Filmi izlemeyi düşünmüyordum. Yazı bende bir merak uyandırdı. Eline sağlık.
 • ramsey Perşembe, 18:59

  ferhat göçer sırf içinde "nefes" sözcüğü geçiyor diye bir şarkının popularitesine alet etti bu filmi ama anladığım kadarıyla bu "nefes" gerçekten "enfes".
  fırsat olsa da bir nefeste izlesek.
 • sevdalinke Perşembe, 18:57

  Film içeriği ve analizi yalın ve güzel bir biçimde ele alınmış. teşekkürler hiç:)
 • Perşembe, 18:21

  nefes filmine henüz gidemedim ama gitmeden önce bu yazıyı okumak iyi oldu çünkü galiba bu yazıyı okumadan gitsem "çabuk sıkılan" birsi olarak denildiği gibi ortasında bırakıp giderdim... şimdi ise sonuna kadar izlemeyi düşünüyorum. yazı için teşekkürler.
 • Perşembe, 18:12

  Eyvallah izlemiş kadar olduk...hasas zamanımızda umarım bir nebze etkisi olur..ruhuna sağlık hiç..:)
 • Perşembe, 17:17

  İYİ BİR FİLM ELEŞTİRİ YAZI. BAYAĞI VAKİT HARCANMIŞ. SAĞOL MUHAMMED ABİ.
 • tuba Perşembe, 17:16

  Maalesef filime gidemedik.eleştiriyi okuyunca filim hakkında ki merakım iyice arttı çok teşekkürler..ve umarım bütün seyretmeyenlerle eğer dvd veya vcd olarak çıkartırlarsa korsanların da dediği gibi orjinalini alıp seyrederiz :)

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.