Bugün Ne İzlesem?

Köşemizde bugün 1995 yapımı Heat filmi var. Yazarımız Ertan ALTUNTAŞ siz değerli On5Yirmi5 okuyucularımız için yazdı.

SİNEMA .
bugün ne izlesem?

Heat

Yapım:1995

Tür:Aksiyon/Dram

Yönetmen:Michael Mann

Oyuncular:Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Ashley Judd, Amy Brenner, Natalie Portman

IMDb:8.2/10

Bütçe/Hasılat:60 milyon$/187 milyon$

 

Bugün

 

“Suç dünyasına mı gireceksin? Hayatında hiçbir ilişki olmasın. Öyle ki, polis baskını hissettiğinde 30 saniye içinde her şeyini bırakıp kaçabilesin.”

Al Pacino ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştığı, sinema tarihine devlerin kapışması olarak geçen Michael Mann imzalı Heat(1995) filmi; tam da bu repliğin etrafında, tansiyonun bir an bile düşmediği tarifsiz bir kovalamaca olarak karşımıza çıkıyor. Neil(Robert De Niro), hapisten yeni çıkmış, ekibiyle beraber soygunlar gerçekleştiren azılı bir hırsızdır. Teğmen Vincent(Al Pacino) ise Los Angeles Polis Teşkilatı’nda usta bir polis olan baş dedektiftir. Her ikisinin de, işlerinde kusursuza yakın performans göstermelerine rağmen, özel hayatlarında işler pek yolunda gitmiyordur. Bu durum kumar batağına saplanmış Neil’in ortağı Chris(Val Kilmer) için de aynı şekildedir. Tam da bu noktada Neil, kendisine gelen son büyük vurgun teklifini geri çevirmez ve ekibini toplar. Vincent ise onu ve ekibini yakalamak için Los Angeles sokaklarına, Neil’in peşine düşer.

Bu kapışmanın ve aksiyonun içinde Los Angeles sokaklarını satranç tahtasına çeviren iki profesyonel, dışarıda tozu dumanı birbirine katmalarına rağmen iç dünyalarındaki varoluşsal problemlerine yenik düşüp, işlerinde ne kadar iyi de olsalar özel hayatlarında bir o kadar başarısız olduklarını göreceklerdir. Peki hangisi işi uğruna özel hayatını bir kenara atıp hedefine ulaşacaktır? Hangisi vezirini yedirtmek pahasına diğerini şah-mat yapacaktır? Şahsımca Heat’i aksiyon filmlerinin baş tacı yapan hem müzikleriyle hem mekan seçimleriyle hem de kusursuz senaryosu ve kurgusuyla, aksiyonun içine gizlenmiş iyi ve kötünün birbirine karıştığı dramıdır. Malzeme bu kadar kaliteli olunca Michael Mann de ustalığını konuşturarak, sinematografisinin kalitesini göstermiş ve sinemaseverlerin karşısına on yıllar da geçse eskimeyecek Heat’i çıkarmıştır. Şimdiden iyi seyirler!

Bugün

 

Filmden Anekdotlar

 

                •             Al Pacino ve Robert De Niro’nun karşılıklı oynadıkları ve sinema tarihine geçen restoran sahnesinde, her iki oyuncu da sahnelerini birbirlerinden farklı günlerde oynamıştır. Bunun sebebi ise Michael Mann’in, 6 ünlü senaristin hazırladığı ve ilmek ilmek yazılan bu sahneyi oynarken oyuncuların birbirlerinden etkilenmemelerini istemesidir.

 

                •             Filmin bir diğer sinema tarihine geçmiş soygun sonrası on üç dakikalık çatışma sahnesi ise otoriterlere göre en iyi ve en profesyonel çekilmiş çatışma sahnesidir. Öyle ki bu sahne daha sonraları Amerikan Deniz Kuvvetleri sınavlarında ateş altında nasıl karşı hamle yapılacağı konusunda ders olarak gösterilmiştir. Ayrıca bir diğer önemli anekdot ise bu sahne Los Angeles’ın en işlek caddesi trafiğe kapatılarak çekilmiştir.

 

                •             Emil Matasareanu ve Larry Eugene Phillips Jr. adında iki soyguncu 3000 merminin havada uçuştuğu çok büyük bir banka soygununa imza atarlar. Soygun başarısız olup yakalandıktan sonra ise polis, evlerindeki aramada Heat filminin bir kasedinin bulunduğunu kayda geçer.

 

Ertan ALTUNTAŞ

https://twitter.com/ertanaltuntas

https://www.instagram.com/ertanaltuntass​

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bugün Ne İzlesem?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.