Bursa'nın hedefi Avrupa'da ilk 3 girmek

Bursa, Türkiye genelinde organ bağışında 6 yıldır lider durumda.

SAĞLIK .
bursanın hedefi avrupada ilk 3 girmek

Bursa Sağlık Müdürü Özcan Akan, şu an Türkiye'de 27-28 bin kişinin organ nakli beklediğini belirtti. En çok beklenen organın böbrek olduğunu aktaran Akan, karaciğer ve kalp nakli için de binlerce kişinin sırada olduğunu ifade etti.

'Organ bağışında 6 yıldır Türkiye birincisiyiz'

Bursa olarak organ bağışında son 7 yılda yükselen bir grafikle dünyada önemli bir seviye yakaladıklarını belirten Akan, şu bilgileri verdi:

'2012 yılından bu yana organ bağışında lideriz. Bu yılı da önde götürüyoruz. Yani organ bağışında 6 yıldır Türkiye birincisiyiz. Bu hem Bursa hem de Türkiye'nin gururu ve başarısıdır. Hedefimiz öncelikle bu oranı korumak. Bu başarıyı devam ettirmek istiyoruz.'

Akan, organ naklinin önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, 'Her yıl farklı farkındalık çalışmaları yürütülüyor. Bakanlığımızın destekleriyle bu çalışmalar devam ediyor.' dedi.

'Almanya ve İngiltere'nin ortalamalarını geçmiş durumdayız'

Akan, 'İnşallah hedefimiz organ bağışında Avrupa'da ilk 3'e girmek. İlk 3 bizim için önemli bir hedef. Şu anda 2016 rakamlarına göre Almanya ve İngiltere'nin ortalamalarını geçmiş durumdayız. Önümüzde Fransa, İspanya var. İspanya organ bağışında dünya birincisi. İspanya'yı yakalayamasak da onu zorlayacağız inşallah. Bursa için kolay bir hedef değil. Şu anda Avrupa liginde yarışıyoruz, bu bile başarıdır.' değerlendirmesinde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Akan, vatandaşların organlarını bağışlamasında basın ve Diyanet'e önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bursa'nın hedefi Avrupa'da ilk 3 girmek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.