İnsanlar mutsuzluğu depresyon olarak algılıyor

Mutluhan İzmir:" “İnsanlarda, üzüntü, karamsarlık, takıntı, saplantı, kaygı, endişe gibi normal sayılan duyguların yaşamımızdan izole edilmesi gerektiği gibi bir algı var. Bu duyguları yaşayan insanlar kendilerinde bir hastalık olduğunu düşünüyor” diyor.

SAĞLIK .
insanlar mutsuzluğu depresyon olarak algılıyor

‘Antidepresan Tuzağı’ kitabıyla tanınan Dr. Mutluhan İzmir, Yaşam Akademisi’nin konuğu olarak Akbatı AVYM misafirleriyle bir araya geldi. Antidepresan kullanımının insanlar üzerindeki etkilerini anlatan İzmir,  insanların artık mutsuzluğu depresyon olarak adlandırdığını ve bu sebeple çoğu kimsenin kendini depresyonda hissettiğini söyledi.

Meslek hayatı boyunca, uzun süreli antidepresan kullanımının insanlar üzerindeki etkilerini gözlemleyen ünlü psikiyatrist-psikoterapist Mutluhan İzmir, antidepresanlardan uzak bir hayat yaşamak için yapılması gerekenleri Akbatı misafirlerine anlattı.

Depresyon denen yeni bir hastalık yaratıp, insanların yaşadığı tüm olumsuz duyguları bu hastalığın içine koyduğunu belirten İzmir, “İnsanlarda, üzüntü, karamsarlık, takıntı, saplantı, kaygı, endişe gibi normal sayılan duyguların yaşamımızdan izole edilmesi gerektiği gibi bir algı var. Bu duyguları yaşayan insanlar kendilerinde bir hastalık olduğunu düşünüyor” diyerek misafirlere bu tutumun yanlışlığını anlattı.

“Hayatındaki bazı terslikler sonucu mutsuz olan kişiler antidepresan yerine psikoeğitim, psikoterapi ve kaygı giderici ilaçlara yönlendirilmeli. Bu kişilere daha iyi uyuması, beslenmesi ve spor yapması için önerilerde bulunulmalı” diyen İzmir, antidepresan haplarının mucizevi birer ilaçmış gibi satılmasının yanlış olduğunu savundu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İnsanlar mutsuzluğu depresyon olarak algılıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.