Güneşten korunmak için gözlük yeterli değil

Prof. Dr. Halit Oğuz, özellikle çocukların gözlerinin korunması gerektiğini belirterek, "Türkiye yaz aylarında güneşin yoğun hissedildiği bir ülke, bu nedenle güneşten korunmak için güneş gözlüğünün yanında şapka takmak da gerekiyor" dedi.

SAĞLIK .
güneşten korunmak için gözlük yeterli değil

Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların gözlerini korumak için her türlü önlemi alması gerektiğini, güneş ışığına alerjisi olan kişilerde korunmanın en iyi yolunun güneş gözlüğü olduğunu söyledi.

Özellikle çocuklara erken yaşta kazandırılan güneş gözlüğü alışkanlığının, ultraviyole ışınlarından korunmak için önemli olduğuna işaret eden Oğuz, bunun da bazen yeterli olamayabileceğini ifade etti.

Kullanılan güneş gözlüklerinin belirli bir standardı olması gerektiğini belirten Oğuz, "Üzerinde 'ultraviyole koruyucu' yazan güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor. Ne olduğu belli olmayan, tezgahlarda satılan güneş gözlüğünü takmanın hiç bir anlamı yok, hatta bunlar zararlı da olabilir. Bu nedenli mutlaka güvenliğinden emin olduğumuz kaliteli bir güneş gözlüğü almamız gerekiyor" diye konuştu.

Çok hassas olan gözlerin güneşten en fazla etkilenen organ olduğuna işaret eden Oğuz, bu nedenle sadece güneş gözlüğü kullanmanın gözleri korumada yeterli olamayabileceğini vurguladı.

Güneşten korunmada şapkanın önemine değinen Oğuz, şunları kaydetti:

"Türkiye yaz aylarında güneşin yoğun hissedildiği bir ülke, bu nedenle güneşten korunmak için güneş gözlüğünün yanında şapka takmak da gerekiyor. Özellikle çocukların 10 yaşına kadar mutlaka şapka taktırmak lazım. Çünkü birçok göz hastalığı bu şekilde güneşe maruz kalan çocuklarda 20-30 yaşında ortaya çıkmaya başlıyor. Bölgemizde göze et gelmesi hastalığı da güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Bu hastalığın tek çözümü ameliyat ve bu durum genellikle tekrarlıyor."

Gözleri korumak için sürekli yüzün yıkanması gerektiğini vurgulayan Oğuz, güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı edinemeyen kişilerin katarakt olma ihtimaliyle karşı karşıya kaldığını sözlerine ekledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Güneşten korunmak için gözlük yeterli değil
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.