Nükleer tıp için zor dönem yaklaşıyor

Nükleer tıp dünyasının 2016’dan itibaren sıkıntılı bir döneme girmesi bekleniyor.

SAĞLIK .
nükleer tıp için zor dönem yaklaşıyor

Kanada’nın en yaşlı nükleer reaktörü olan ve medikal izotop üreten Chalk River Nükleer Santrali’nin 2016’da kapatılacak olması, neredeyse tamamı kanser hastası olan nükleer tıp hastaları için zor bir dönemin de başlangıcı olacak.

Dünya nükleer tıp sektörünün medikal izotop ihtiyacını Hollanda, Belçika, Fransa ve Güney Afrika ile karşılayan Kanada, Ekim 2011'de aldığı kararla Chalk River Reaktörü’nü 2016’da kapatacağını açıklamıştı.

Kanada’nın, nükleer sızıntı nedeniyle geçmişte defalarca kapatılan 57 yaşındaki Chalk River Nükleer Reaktörü’nün yerine yenisini yapmayıp, medikal izotop piyasasından çekileceğini açıklaması, dünya nükleer tıp sektöründe önemli bir boşluğun da doğmasına neden oldu. 

Son 50 yıldır medikal izotop piyasasının lideri durumunda olan Kanada’nın, bu pazardan çekilmesiyle yerinin nasıl dolacağı tartışılıyor. Dünyada nükleer tıpta kullanılan medikal izotop ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan Chalk River Nükleer Reaktörü, son yıllarda peş peşe meydana gelen sızıntılar nedeniyle aksamalı üretim yapıyor.

Medikal izotop üreten beş reaktörden biri olan ve 3 Kasım 1957’de kurulan Chalk River Nükleer Reaktörü, özellikle kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyoaktif kobalt (kobalt 60) üretiyordu.

Reaktörde, yılda 20 milyon hasta için izotop üretimi yapılıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nükleer tıp için zor dönem yaklaşıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.