Astım, spor yapmaya engel değil!

Ebeveynler, çocuklarının astım nedeni ile normal yaşantılarına devam edemeyeceğini düşünür ancak astım hastası çocuklar, yaşıtları gibi spor yapabilirler...

SAĞLIK .
astım, spor yapmaya engel değil!

Ntvmsnbc'de yer alan habere göre, çocuklara astım tanısı konulmasının anne-babaları endişelendirdiğini belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Refika Ersu, astımın, çocuğun yaşamını kısıtlamaması için bir takım tedbirler almak gerektiğini söyledi. Prof. Ersu, çocuklarda astım ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

“Astım, havayollarında daralma ve iltihabın olduğu kronik bir hastalıktır. Öksürük, göğüsten ıslık sesi gelmesi ve nefes darlığı gibi belirgin şikayetler olmaktadır. Astımlı çocukların yaşıtlarından ayrılmaması ve sevdikleri aktivitelere ya da sporlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Astım hastası çocuklar böylecehem eğlenir hem de aktif yaşam alışkanlığı edinip, obeziteden korunmuş olurlar. Solunum, kasları güçlendiği için egzersizin solunum üzerine olumlu etkisi vardır. Her 6 olimpiyat atletinden birinin aynı zamanda astım olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle çocukları için astım tanısı konulan ebeveynlerin üzülmesini gerektirecek bir durum yoktur. Astım tedavisinin amacı, çocukların astım semptomlarını yaşamadan hayatlarına devam etmesini sağlamaktır. Hafif astım bulguları olan çocuklar spor aktivitesi öncesinde yeterli bir süre ısındığı takdirde sorun yaşamayabilir. Orta-ağır derecede astımlı çocuklar da egzersiz öncesi bronş genişletici bir ilaç aldığında rahatça aktivitelerini yapabilirler. Bu rahatlatıcı tedavinindüzenli kontrollere ek olarak uygulanması gerekir.

EBEVEYNLER BUNLARA DİKKAT ETMELİ

• Polen yoğunluğunun olduğu dönemlerde dış ortamda aktiviteden kaçınılmalı (polen alerjisi varsa). 

• Egzersiz yaparken ağızdandeğil, burundan nefes alıp verilmeli. 

• Isınma ve soğuma egzersizleri için yeterli zaman ayrılmalı. 

• Rahatlatıcı ilaçlar çocuğun hep yanında olmalı. 

• Öğretmen ve spor hocaları hastalık ve ilaçlar hakkında bilgilendirilmeli. 

• Semptom yaşanırsa egzersiz bırakılmalı, rahatlatıcı ilaçlar kullanılmalı. Ve doktora başvurularak gerekiyorsa ilacın dozu artırılmalıdır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Astım, spor yapmaya engel değil!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.