Vertigo neden oluşur?

Vertigo, Latince dönmek anlamındaki “verter” kelimesinden gelmekte. Vertigo bir rotasyon hareketi ayrıca da hasta tarafından baş dönmesi ve dengesizlik hissi olarak tarif edilir.

SAĞLIK .
vertigo neden oluşur?

Ani başlangıçlı baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada ilk olarak yapılması gereken bu durumun santral (beyin kaynaklı) mi yoksa periferik (beyin dışı) mi olduğunu belirlemek. Periferik kaynaklı vertigo nedenleri en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmakta. Oysa santral kaynaklı bir baş dönmesi beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi acil müdahale ve hatta yoğun bakım gerektirebilir.

En sık görülen vertigo sebebi pozisyonel vertigodur. Tekrar eden baş dönmesi atakları hastanın yaşam kalitesini düşürür, iş verimini azaltır, bazen bu süreç günler veya haftalar alır. Bazen baş dönmesi ani işitme kaybı gibi acil tedavi gerektiren bir hastalığın eşlik eden bulgusu olabilir. Kronik orta kulak iltihabı, Meniere hastalığı, vestibüler nörinit Kulak Burun Boğaz pratiğinde rastladığımız baş dönmesi sebeplerinden yalnızca bir kaç tanesidir. Kulak burun boğaz hekimi tarafından yapılacak manevralar ile önce teşhis koyulur daha sonra yine menevralarla tedavi sürecine geçilir. Doğru teşhis ve uygun tedavi ile sonuçlar yüz güldürücüdür.

Baş dönmesi şikayetinde hiç bir tetkik tek başına tanı koydurucu değildir, baş dönmesi şikayeti olan hastanın teşhisinde ayrıntılı bir anamnez sonrası gerçekleştirilen kulak burun boğaz ve nöroloji muayeneleri teşhiste önemli bir adımdır. Baş dönmesi ile ilgili tetkik ve ayrıntılı muayeneler hastanemizde gerçekleştirilmektedir.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Vertigo neden oluşur?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.